Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Účastníci semináře FIP Academy probrali další dvě významná témata

Účastníci semináře FIP Academy probrali další dvě významná témata
Představit využití přírůstkového tváření plechu pro výrobu individualizovaných plechových dílů v malých množstvích a ukázat možnosti relativně nové technologie mikro-obloukové oxidace pro povrchovou modifikaci konstrukčních materiálů a titanových implantátů bylo hlavním cílem březnového online semináře FIP Academy.

Role přednášejících se tentokrát zhostili Dieter Weise z Fraunhofer Institute for Machine Tools and Forming Technology IWU a Roman Gabor z Centra nanotechnologií, jedné ze součástí Centra energetických a environmentálních technologií VŠB-TUO.

Úspornější výrobu plechových dílů na míru v malých sériích by uvítaly mnohé průmyslové podniky. Jako vhodná alternativa ke konvenčnímu přístupu, který vyžaduje mimo jiné nákladné nástroje, se nabízí inkrementální neboli přírůstkové tváření plechu. „Ve srovnání s plnými, frézovanými matricemi můžeme ušetřit přibližně 80 procent materiálu. Je také možné tisknout na stávající matrice z PLA a využít tento přístup k výrobě derivátů,“ přiblížil hlavní výhody technologie Weise.

Problematika byla součástí projektu RapidSheet, na němž se výzkumníci z Fraunhofer IWU podíleli a který Weise na semináři představil. „Projekt byl dokončen koncem loňského roku. Očekáváme, že aplikace přírůstkového tváření plechu budou rychlejší, flexibilnější a také nákladově a zdrojově efektivnější,“ doplnil.

Ve druhém vystoupení se Roman Gabor věnoval technologii mikro-obloukové oxidace pro povrchovou modifikaci konstrukčních materiálů a titanových implantátů. „Hlavní výhodou aplikace této technologie je rozsah využití zahrnující modifikaci povrchů za účelem dosažení požadovaných korozních, tribologických a antibakteriálních vlastností. Omezení vychází z konkrétních aplikačních cílů, které představují konkrétní požadavky designu oxidických vrstev a jejich vlastností v  aplikačním okolí,“ uvedl Gabor.

Na rozdíl od Weiseho přednášel Gabor v rámci FIP Academy poprvé. Odborné semináře považuje za přínosné. „Ukazují zajímavý kvalitativní přístup k odlišným vědním disciplínám s využitím vlastních metod zkoumání,“ domnívá se Gabor.

Do seminářů pořádaných FIP Academy se zapojují výzkumníci z VŠB-TUO, Fraunhofer Institute for Chemical Technology ICT a Fraunhofer Institute for Machine Tools and Forming Technology IWU. Příští seminář se uskuteční 6. dubna.

Text: Martina Šaradínová, PR specialista pro VaV
Foto: Roman Gabor

Vloženo: 7. 3. 2023
Kategorie:  Aktuality
Útvar: 9320 - Řízení VaV + PhD Akademie
Zpět