Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 27. 4. 2023!

Účinnou výrobu vodíku z odpadních a procesních plynů umožní membránová separace

Účinnou výrobu vodíku z odpadních a procesních plynů umožní membránová separace
Membránová separace. Právě toto řešení nabízejí pracovníci Výzkumného energetického centra (VEC), jedné ze součástí Centra energetických a environmentálních technologií VŠB-TUO, pro využití odpadních a procesních plynů při výrobě vodíku.

Jimi navržený inovativní postup by v příštích letech mohl přinést nové materiály s dlouhou životností, které budou schopné vodík, často označovaný jako „palivo budoucnosti“, účinně separovat.

Při použití membránové separace jsou směsi plynů oddělovány prostřednictvím vhodné porézní membrány, která má různou propustnost vzhledem k jednotlivým plynným složkám. Při výzkumu věnujeme velkou pozornost zejména jednotlivým typům membrán, a to hlavně z hlediska propustnosti plynů a selektivitě membránových materiálů. Při hodnocení výkonu membrány se jedná o dvě nejdůležitější kritéria,“ objasnil výzkumník Ján Vereš z VEC.

Spolu s kolegy v laboratořích vyvíjejí a testují membránové procesy, které mají potenciál uplatnit se v praxi a splňují všechna bezpečnostní kritéria. Praktická použitelnost membrány má zásadní vliv pro přizpůsobení membránových procesů konkrétní průmyslové aplikaci.

Využití vodíku jako bezuhlíkatého paliva nabývá na významu v souvislosti se současnou energetickou krizí a nutností odklonu od fosilních paliv. VEC tímto výzkumem rozšiřuje okruh dosavadních výzkumných témat do velmi progresivní oblasti, která se navíc prolíná s dalšími vědními obory přesahujícími sektor energetiky. Procesní plyny vznikají při různých výrobních či pomocných procesech, například v metalurgii, petrochemii či v chemickém průmyslu, a obsahují velké množství energie.

Text: Martina Šaradínová, PR specialista pro VaV
Foto: Ján Vereš

Vloženo: 26. 4. 2022
Kategorie:  Aktuality
Útvar: 9390 - Centrum energetických a environmentálních technologií
Zpět