Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 30. 6. 2023!

Spolupráce v energetickém výzkumu získává po návštěvě Korejské republiky jasnější obrysy

Spolupráce v energetickém výzkumu získává po návštěvě Korejské republiky jasnější obrysy
Dalším krokem na cestě ke vzájemné výzkumné spolupráci byla červnová návštěva zástupců Centra energetických a environmetálních technologií (CEET) a Fakulty bezpečnostního inženýrství (FBI) v Korejské republice.

Jako členové vládní delegace navštívili v rámci projektu Knowledge Sharing Program, jehož se VŠB-TUO účastní, energetická zařízení na jihokorejském ostrově Jeju a s tamními partnery hledali možnosti pro společné projekty či publikace.

Po dubnové návštěvě korejských kolegů v Technologickém centru Ostrava, kde jsme představili naše technologie, jsme měli možnosti vidět zázemí a možnosti korejských kolegů. Z těchto seznamovacích setkání vyplynuly určité průniky a směry, kudy bychom se mohli ubírat společně. Na přelomu července a srpna jsme domluveni na online jednání, při němž již budeme řešit konkrétní věci. Rádi bychom připravili společný projekt z programu Delta Technologické agentury ČR, který je zaměřený právě na mezinárodní spolupráci, a naším cílem jsou i společné publikace,“ uvedl Lukáš Prokop z Centra ENET, jež je součástí CEET.   

Jako nejvhodnější pro spolupráci se jeví tři výzkumné oblasti. První je řízení mikrosítí k využití obnovitelných zdrojů a akumulačních systémů, druhou spolehlivost energetických sítí a jejich odolnost proti výpadkům a třetí je alternativní využití elektromobilů v rámci systémuV2G (Vehicle to grid), což je technologie, která umožňuje vrácení energie zpět do elektrické sítě z baterie elektromobilu, nebo V2H (elektromobil – domácnost).

Korejská automobilka Hyundai je jedna ze společností, která je ve využití tohoto systému poměrně daleko. Měli jsme možnost se podívat na jejich pilotní projekt, kdy 22 elektromobilů sloužilo jako baterie pro napájení úřadu. Navštívili jsme také řídicí centrum pro obnovitelné zdroje na ostrově Jaju, z níž se tam vyrábí 40 procent elektrické energie. Jednalo se o energetický dispečink, v němž bylo možné sledovat, co se na ostrově v oblasti udržitelné energetiky děje. Zajímavá byla i návštěva monitorovacího zařízení, které sledovalo toky elektrické energie z pevninské části na ostrov pomocí podmořských kabelů a dohlíželo na jejich bezpečnost a provoz. Tímto způsobem na ostrov proudí asi 20 procent elektrické energie,“ přiblížil některé ze zážitků Prokop.

Právě odolnost a ochrana těchto prvků energetické kritické infrastruktury jsou jednou z významných oblastí, ve které bychom rádi rozvinuli další výzkumné aktivity s odborníky z jihokorejských univerzit a výzkumných institucí,“ doplnil David Řehák z Fakulty bezpečnostního inženýrství, který se návštěvy také zúčastnil.

Přes drobné odlišnosti jsou podle odborníků energetické technologie v obou zemích obdobné, což vytváří i velké příležitosti pro vzájemnou spolupráci. „Máme si navzájem co nabídnout. Kromě výzkumných institucí jsou ale možnými partnery i korejské firmy, které se nacházejí v České republice a chtějí navazovat obchodní kontakty,“ uzavřel Prokop.  

Text: Martina Šaradínová, PR specialista pro VaV
Ilustrační foto: archiv Lukáše Prokopa

Vloženo: 29. 6. 2022
Kategorie:  Aktuality
Útvar: 9370 - Centrum ENET
Zpět