Sada unikátních litých odznáčků CEET

Příležitost navázat spolupráci ohledně zhotovení bronzových odznáčků využili Centrum energetických a environmentálních technologií (CEET) spolu s kolegy z Fakulty materiálově-technologické (FMT).

Za unikátní kolekcí drobných uměleckých odlitků – odznáčků Centra energetických a environmentálních technologií (CEET) – stojí Ph.D. studenti z Katedry metalurgických technologií (FMT) František Zlámal a Šimon Kielar v čele s lektorem Václavem Mertou.

Sada těchto upomínkových předmětů vznikla spojením tradiční slévárenské technologie tzv. přesného lití a moderních postupů využívajících principy Rapid Prototyping a aditivní výrobu (3D tisk). Odlitky jsou zhotovené z hliníkového bronzu, a jak už to ve slévárenství bývá – každý kus je originálem.

Odborníci v oblasti slévárenských technologií tak opět potvrdili, že kromě průmyslové výroby či vědecko-výzkumného bádání může být tekutý kov i předmětem umělecké činnosti, jejíž výsledky stojí za to.

Tato příjemná spolupráce ovšem odznáčky nekončí, ba naopak, CEET spolu s FMT  plánuje v tomto směru další kroky.

Vloženo: 25. 4. 2023
Útvar: 9390 - Centrum energetických a environmentálních technologií