Název projektu: CirkArena
Registrační číslo projektu: CZ.10.03.01/00/22_003/0000045
Poskytovatel dotace: Ministerstvo životního prostředí ČR
Operační program: Operační program Spravedlivá transformace (OP ST)
CirkArena je plánovaným moderním centrem podporujícím cirkulární ekonomiku v Moravskoslezském kraji. Jejím hlavním cílem je proměnit region na model udržitelného rozvoje, zaměřený na výzkum a efektivní využívání průmyslových odpadů, jako jsou strusky, odprašky, bioodpady a stavební materiály.
Projekt přispěje k transformaci regionu díky maximálnímu využití druhotných surovin, podpoře udržitelnosti a modernizace podniků a propojení průmyslových odvětví, což povede ke snížení množství odpadu a podpoří oběhové hospodářství. CirkArena je součástí širší iniciativy SMARt And Green District (SMARAGD), která integruje oblasti materiálů, energetiky, životního prostředí a IT s cílem zajistit udržitelnou budoucnost pro region. Další informace o iniciativě najdete zde: https://www.smaragdova.cz/. Tento projekt je spolufinancován z Evropské unie.
Nositel projektu
Partneři projektu
Výzkum a vývoj:
Vzdělání a osvěta:
Veřejný sektor:
Registrační číslo: CZ.01.01.01/01/22_002/0000966
Doba řešení: 2024 - 2026
Projekt je orientován na komplexní využití odpadních surovin a jeho cílem je navrhnout a ověřit použití odpadních materiálů pro přípravu kompozitních zkusověných směsí za účelem redukce environmentálních dopadů odpadních plynů a CO2.
Leták: K prohlídnutí zde
Webové stránky hlavního řešitele: https://ecocoal.cz/dotace.php
Registrační číslo: SS07020007
Doba řešení: 04/2024-06/2026
Cı́lem projektu je odstraněnı́ potenciálně karcinogennı́ho kobaltu a minimalizace obsahu niklu (nebezpečného pro životnı́ prostředı́) z nejčastěji poskytovaných koncentrátů fosfátovacı́ch láznı́ pro obecně použı́vanou předúpravu povrchu oceli před nanášenı́m organických povlaků (nátěrových systémů). Navazujı́cı́m cı́lem bude vytvořenı́ komplexnı́ho protikoroznı́ho celku (systém konverznı́ povlak – organosilanová vrstva) povrchové úpravy, vedoucı́ ke zvýšenı́ životnosti ocelových
komponentů dopravní infrastruktury, za současného snížení dopadu na životní prostředí.
“Projekt Vývoj "environment friendly" systému antikoroznı́ povrchové úpravy zařı́zenı́ dopravnı́ infrastruktury je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu Prostředí pro život. Tento projekt je financován v rámci Národního plánu obnovy z evropského Nástroje pro oživení a odolnost.“
Registrační číslo: FW10010383
Doba řešení: 01/2024-04/2026
Projekt je zaměřen na využitı́ nı́zkoteplotnı́ho plazmatu za vzniku mikrovýboje a jeho environmentálnı́ aplikace s cı́lem dosaženı́ redukce plynných emisı́, předevšı́m látek organického charakteru, které vznikajı́ v oblastech průmyslových procesů zpracovatelského průmyslu. R ešenı́ vycházı́ z návrhu a optimalizace konstrukce reaktoru, zdroje energie a volby materiálů, zahrnujı́cı́ch nosič a vhodný typ katalyzátoru. Návrh kombinace řešenı́ tvaru a materiálu reaktoru s vhodným typem katalyzátoru tak umožnı́ rozklad a redukci zejména těkavých organických uhlovodı́ků (VOC) s dosaženı́m požadovaných koncentračnı́ch legislativnı́ch limitů při nı́zké energetické náročnosti procesu.
“Projekt Aplikace nízkoteplotního plazmatu za účelem redukce plynných emisí je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu TREND. Tento projekt je financován v rámci Národního plánu obnovy z evropského Nástroje pro oživení a odolnost.“
Registrační číslo: TH82020004
Doba řešení: 06/2023-05/2026
SAFER se zaměřuje na výzkum a vývoj skupiny kompozitů s neoxidickou keramickou matricı́ (CMC) se samoregeneračnı́mi schopnostmi. Vzhledem k tomu, že monolitická keramika je křehká, je jejı́ použitı́ poměrně omezené. S vloženými uhlı́kovými vlákny se keramika chová tvárněji a má vysokou teplotnı́ odolnost. V rámci projektu SAFER bude tento vynikajı́cı́ materiál dále funkcionalizován uhlı́kovými nanostrukturami tak, aby se zlepšily jeho mechanické vlastnosti a aby zı́skal samoregeneračnı́ vlastnosti. Výroba materiálu bude provedena velkoplošným vstřikovánı́m, po němž bude následovat pyrolýza a proces LSI. Dalšı́m cı́lem je recyklace připraveného materiálu, aby se snı́žila uhlı́ková stopa výrobnı́ho procesu i výrobnı́ náklady. Pro výrobu materiálu bude využita LCA, aby se zjistil dopad na životnı́ prostředı́ a v přı́padě potřeby se výzkum upravil. Vláknová keramika nevypouštı́ při třecı́ch aplikacı́ch žádný jemný prach a materiál lze využı́t ve frikčnı́ch procesech i pro výrobu energie ve vodíkových motorech.
“Projekt Vlákny vyztužený keramický kompozit se samoregeneračními schopnostmi je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu Epsilon, výzvy ERA-NET Cofund/Partnerství. Tento projekt je financován v rámci Národního plánu obnovy z evropského Nástroje pro oživení a odolnost.“