Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Potenciál transformace nerecyklovatelného materiálu, jako zdroj čisté energie

Nový projekt s názvem: Odpady jako alternativní zdroj energie, vidí perspektivu ve využití nerecyklovatelného materiálu, který má značný energetický potenciál. Výzkumné týmy z Centra ENET a IET budou zkoumat možnost jeho uplatnění pro výrobu tuhých alternativních paliv, které by mohly být součástí budoucího energetického mixu navázaného na odpadové hospodářství.

Jak zajistit energetickou bezpečnost a zároveň minimalizovat dopady na životní prostředí? Řešením se bude zabývat VŠB-TUO, CEET, Centrum ENET společně s Institutem environmentálních technologií (IET) a dalšími zapojenými partnery. To by mělo kombinovat výrobu tuhých alternativních paliv (TAP), dekarbonizaci a efektivní využití odpadů. Tento projekt propojuje technické, environmentální i sociální aspekty a přispívá k transformaci Moravskoslezského kraje.  

Hlavní částí projektu je výroba TAP z odpadů, které již nelze recyklovat. Tato paliva jsou klíčovou součástí cirkulární ekonomiky, která minimalizuje odpad a zároveň zajišťuje energetickou soběstačnost regionu. TAP se navíc zpracovávají tak, aby splňovala požadavky konkrétních energetických zařízení, čímž se zvyšuje jejich účinnost a usnadňuje doprava.  

Dalším inovativním přístupem je plazmové zplyňování nerecyklovatelných odpadů, které umožňuje výrobu syntézního plynu s vysokou výhřevností. Tento proces nejen efektivně využívá odpad, ale také přispívá ke snižování emisí skleníkových plynů. Tyto části budou pod dozorem především Centra ENET, které disponuje technologiemi jež se k výzkumu uplatňují.  
Projekt se věnuje i dekarbonizaci průmyslu. Zaměřuje se na využití CO₂ jako suroviny pro výrobu organických sloučenin, což nejen pomáhá snižovat emise, ale také otevírá nové možnosti pro chemický průmysl. Tímto přístupem se CO₂ přetváří z odpadu na hodnotný zdroj.  
Klíčovým výzkumným tématem je záchyt, separace a transformace CO₂ a využití jeho potenciálu jako hodnotné suroviny, z níž lze pomocí vhodných technologií získat hodnotné chemikálie pro chemický průmysl.

Zkoumané procesy zahrnují katalytickou hydrogenaci, suché reformování uhlovodíků nebo fotokatalytickou redukci. Před samotnou katalytickou transformací je však nezbytné CO₂ oddělit od balastních složek, což umožňují membránové separační technologie. Tuto úlohu budou zaštiťovat především výzkumní pracovníci z IET.  

Jedním z cílů projektu je také minimalizovat emisní zátěž, a tím zlepšit kvalitu ovzduší a zdravotní stav obyvatel. Díky spolupráci s Lékařskou fakultou Ostravské univerzity se analyzují dopady nových technologií na zdraví obyvatel kraje.  
Projekt se rovněž zaměřuje na sociálně-ekonomické aspekty transformace energetiky. Analyzuje, jak změny ovlivní strukturu průmyslu, bydlení a kvalitu života obyvatel. Důležitým prvkem je motivace obyvatel zapojit se do těchto procesů a přispět ke zmírnění klimatických změn.  

Klíčovým přínosem projektu je propojení akademického a průmyslového sektoru. Výzkumné organizace, jako je VŠB-TUO, Centrum energetických a environmentálních technologií a Ostravská univerzita, spolupracují s aplikační sférou na inovacích, které mají reálný dopad na region i globální udržitelnost. CEET se tak stává významným propojujícím článkem pro dílčí skupiny, kdy spoluprací každé zapojené skupiny dokážeme vytvořit silný inovační ekosystém. Díky takové spolupráci mohou vzniknout nové technologie, procesy a produkty, které přispívají ke konkurenceschopnosti a zároveň respektují principy nízkouhlíkového hospodářství a oběhové ekonomiky České republiky.  

Projekt Centra ENET je inspirací pro budoucí energetiku – propojuje inovace, udržitelnost a potřeby společnosti. Společně budujeme energetickou budoucnost, která je nejen efektivní, ale i šetrná k našemu životnímu prostředí.  

Vloženo: 3. 2. 2025
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9370 - Centrum ENET
Zpět