Projekt ZEUS – Zvýšení odolnosti energetických sítí v kontextu dekarbonizace, decentralizace a udržitelného socioekonomického rozvoje – se zaměřuje na výzkum a vývoj technologií pro výrobu, přenos a uchování energie. Projekt má dva hlavní výzkumné směry. V prvním se zaměří na modelování energetických systémů s využitím matematicko-fyzikálních a ekonomických modelů s cílem analyzovat odolnost komunitních energetických sítí a posoudit efektivnost jejich realizace. Dále se projekt bude zabývat digitalizací vodíkových technologií. Pro tyto účely budou vyvinuta digitální dvojčata strojních součástí pro přepravu a skladování vodíku a vývoj AEM elektrolyzérů s cílem optimalizovat jejich nasazení. Oba výzkumné směry budou využívat superpočítačové technologie centra IT4Innovations a stávající energetickou infrastrukturu v budově CEETe.
„Projekt ZEUS je důležitým krokem ke zlepšení odolnosti energetických sítí, a to nejen v rámci České republiky, ale i na mezinárodní úrovni. Díky našemu superpočítačovému centru dokážeme simulovat a analyzovat komplexní scénáře v energetice, což nám umožní navrhovat efektivní a udržitelná řešení.“ Tomáš Kozubek, vědecký ředitel IT4Innovations
Projekt spojuje akademické instituce, výzkumná centra a průmyslové partnery s cílem přinést inovativní řešení pro moderní energetiku. Pro výzkumné organizace je klíčovým přínosem přístup k reálným datům a testování teorií v praxi. Naopak průmysloví partneři získají možnost inovovat své produkty a služby, což posílí jejich konkurenceschopnost.
Centrum ENET se do projektu zapojuje se svými dlouholetými zkušenostmi v oblasti moderní energetiky. Projekt využije stávající energetickou infrastrukturu v budově Centra energetických a environmentálních technologií – Explorer, kde je instalován pokročilý systém pro řízení výroby a spotřeby elektrické energie. Tento systém optimalizuje provoz nejen podle výkonové bilance, ale také s ohledem na dynamické ceny energií na trhu.
CEETe je unikátní multizdrojová energetická platforma, která umožňuje simulovat chování a provoz vybraných zdrojů tepelné a elektrické energie s využitím moderního řídicího systému pro mikrosítě. Tento řídicí systém umožňuje v reálném čase řídit provoz zdrojů a spotřebičů elektrické a tepelné energie, včetně instalovaných akumulačních prvků a optimalizovat provoz jak po stránce výkonové bilance, tak po stránce ekonomické například v kontextu dynamických spotových cen vstupních komodit. V budově se nachází laboratoře specializující se na vodíkové technologie a odpadové hospodářství, distribuci, akumulaci a efektivní využití energie. Tento objekt tak umožní simulovat provoz různých zdrojů energie – od obnovitelných až po vodíkové technologie – a optimalizovat jejich řízení v reálném čase.
„Dekarbonizace a decentralizace energetiky přináší nové výzvy, kterým se musíme postavit. Rozvoj komunitní energetiky, analýza energetických sítí z hlediska jejich odolnosti a vodíkové technologie jsou klíčovými oblastmi výzkumu, které pomohou vytvořit stabilní a efektivní energetický systém.“ Lukáš Prokop, ředitel Centra ENET
Projekt ZEUS přinese nové metodiky a softwarové nástroje, které podpoří rozhodovací procesy při zavádění komunitní energetiky. Zaměří se ale také např. na vývoj tlakových lahví s vyšší odolností vůči vodíkové křehkosti, což umožní bezpečnější skladování vodíku.
Projekt je podpořen částkou přesahující 63 mil. Kč z fondů EU prostřednictvím Operačního programu Jan Amos Komenský a je součástí širšího úsilí o modernizaci energetického sektoru v České republice. Očekává se, že výsledky projektu přispějí k posílení energetické bezpečnosti a k podpoře udržitelného socioekonomického rozvoje regionu.
Partnery projektu jsou:
Spolufinancováno Evropskou unií v rámci projektu „Zvýšení odolnosti energetických sítí v kontextu dekarbonizace, decentralizace a udržitelného socioekonomického rozvoje“, registrační číslo projektu: CZ.02.01.01/00/23_021/0008759, Operační program Jan Amos Komenský.