Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Na krajském úřadě MSK se uskutečnilo jednání expertů, hlavním tématem byl vodík

Na krajském úřadě MSK se uskutečnilo jednání expertů, hlavním tématem byl vodík
Ve středu 14. června 2023 se na krajském úřadě Moravskoslezského kraje konalo důležité jednání expertů, jehož hlavním tématem byl vodík.

Zástupci Moravskoslezského kraje, mezi nimiž byl také ředitel Centra energetických a evnironmentálních technologií (CEET) prof. Stanislav Mišák, představili svým partnerům ze Slezského vojvodství a Žilinského samosprávného kraje své vize, plány a aktuální projekty týkající se vodíkové technologie a jejího využití.

Účastníci jednání měli možnost se nejen seznámit s aktuálně připravovanou Strategií rozvoje vodíkových technologií v našem regionu, ale také si prohlédnout první plnící vodíkovou stanici v České republice, která se nachází v areálu DOV.

Jedním z hlavních bodů programu byla návštěva našeho CEET VŠB-TUO. Zahraniční partneři měli jedinečnou příležitost seznámit se s výzkumnými aktivitami zaměřenými na vodík, které u nás probíhají. Vědci a specialisté v této oblasti představili různé metody výroby vodíku a jeho přeměny z různých materiálů, což představuje potenciální palivo budoucnosti. 

Jednání se neslo nejen ve velmi konstruktivním, ale zejména přátelském duchu s cílem nalézt a pojmenovat konkrétní příležitosti rozvoje myšlenek a přeshraničních projektů. Všichni přítomní se shodli na ideálních podmínkách pro prohlubování vzájemné spolupráce institucí i firem ve všech třech regionech. Zároveň zdůraznili potřebu sdílení informací a vzájemných osvědčených postupů v oblasti aplikace vodíkových technologií.

Další společné setkání je plánováno na září tohoto roku v polském Rybniku. Toto setkání bude zvláště slavnostní, protože zahájí provoz vodíkové plnící stanice. Díky této nové infrastruktuře se Slezské vojvodství zařadí mezi regiony disponující alespoň základní vodíkovou infrastrukturou.

 

Vloženo: 16. 6. 2023
Kategorie:  Aktuality
Útvar: 9390 - Centrum energetických a environmentálních technologií
Zpět