Vernisáž výstavy proběhla dne 17. října v budově kruhových poslucháren (budova C) a byla poctěna přítomností řady významných hostů. Vedle rektora VŠB-TUO, Václava Snášela, a ředitele CEET, Stanislava Mišáka, vystoupili také Anne Glumm z Velvyslanectví SRN v Praze a Vladislav Kolarik, zástupce ředitele z FIP-AI@VSB-TUO. "Jsem rád, že tuto výstavu může hostit právě VŠB – Technická univerzita Ostrava, která je lídrem transformace Moravskoslezského kraje," dodal během svého úvodního projevu rektor Snášel.
Před zahájením výstavy proběhlo uzavřené jednání za účasti vedení univerzity, na němž se diskutovalo o klíčových aspektech energetické transformace a udržitelnosti. Kromě samotné vernisáže výstavy měli účastníci jedinečnou možnost prohlédnout si poprvé nový polygon CEETe, který bude slavnostně otevřen 23. října.
Cílem této SMART výstavy je otevřít dialog s veřejností ohledně globální energetické transformace. Výstava je rozdělena do několika částí, které představují různé pohledy na problematiku energetiky a udržitelnosti, a to jak ze strany vlád jednotlivých států, tak ze strany společnosti, soukromého sektoru a vědecké komunity. Není tajemstvím, že svět usiluje o omezení nárůstu globální teploty a snížení emisí do roku 2050, a tato výstava nabízí zájemcům pohled na různé přístupy k tomuto globálnímu úkolu.
Energetika je jednou z klíčových oblastí vědeckého výzkumu na VŠB – Technické univerzitě Ostrava. Vědci univerzity se zabývají vysoce aktuálními tématy, která mají zásadní význam nejen pro naši oblast, ale také pro celý stát a Evropskou komisi, neboť naše práce reflektuje strategii Green Deal.