Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Největší konference H2 Fórum 2023 představuje budoucnost vodíkových technologií v České republice

Největší konference H2 Fórum 2023 představuje budoucnost vodíkových technologií v České republice
Dne 23. – 24. října 2023 se konala největší dvoudenní konference zaměřená na vodíkové technologie a rozvoj vodíku v České republice. Tato prestižní událost nesla název "H2 Fórum 2023 - Na rozcestí transformace" a probíhala v Multifunkční aule Gong v Ostravě, Dolní oblasti Vítkovic.

Na konferenci H2 Fórum 2023 zazněla důležitá prohlášení od klíčových představitelů a odborníků jak z oblasti businessu, tak i veřejné a akademické sféry. Jak uvedl 1. náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje, Jakub Unucka, v Evropě se po roce 2035 nebudou moci provozovat vozidla na fosilní pohon ve veřejné dopravě. V praxi to znamená, že dieselová, plynová a naftová vozidla budou postupně nahrazena bezemisními technologiemi, a vodík hraje v tomto procesu důležitou a výhradní roli.

 

Moravskoslezský kraj plánuje provozovat vodíkové autobusy v první fázi na Havířovsku, Českotěšínsku a Třinecku a postupně pak ve všech dalších oblastech kraje, které kopírují tzv. „provozní soubory“ pro veřejnou dopravu zajišťované právě krajem, což představuje zásadní krok směrem k udržitelnější a ekologičtější dopravě.

Významným milníkem je také zahájení zkušebního provozu výroby vodíku ve Frýdku-Místku do konce roku 2025. Společnost Veolia plánuje vyrábět vodík elektrolýzou s využitím obnovitelných zdrojů energie, jako jsou fotovoltaické elektrárny a biomasa. S obdobným projektem pak počítá také v Krnově, kde vznikne zdroj vodíku zejména pro vlakovou dopravu.

Rozsah využívání vodíku po roce 2030 bude záviset především na ceně. Moravskoslezský Vodíkový Klastr, z. s., mezi jehož zakladatele patří kromě Moravskoslezského kraje i VŠB-TUO, proto pracuje mimo jiné na strategii budoucího vodíkového vývoje kraje, která bude přijata do konce roku. Jak zdůraznil předseda představenstva klastru, Daniel Minařík, strategie musí směřovat k velkým projektům, které budou ekonomicky udržitelné a výrobně efektivní natolik, aby pokryly základní spotřebu vodíku v kraji určenou pro dopravu.

Na H2 Fóru 2023 byl ředitelem CEET, Stanislavem Mišákem, představen nový polygon CEETe, který byl slavnostně otevřen 23. října. Tento polygon je klíčovým prvkem technologického rozvoje v regionu a přilákal pozornost předsedy vlády ČR, zastupitelů Moravskoslezského kraje a dalších osobností v oblasti energetiky.

Konference H2 Fórum 2023 představila významné kroky směrem k vodíkové budoucnosti v České republice a ukázala, jaké inovace a technologie můžeme očekávat v oblasti vodíkových aplikací.

Nadcházející roky přinesou další změny a výzvy, ale Moravskoslezský kraj se stává klíčovým hráčem v oblasti vodíkových technologií a udržitelné dopravy.

Vloženo: 30. 10. 2023
Kategorie:  Aktuality
Útvar: 9390 - Centrum energetických a environmentálních technologií
Zpět