Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

CEETe a kampus VŠB-TUO budou předlohou pro vznik pozitivně energetických městských čtvrtí

CEETe a kampus VŠB-TUO budou předlohou pro vznik pozitivně energetických městských čtvrtí
Vytvoření a nasazení nového digitálního dvojčete pozitivně energetické městské části, které umožní monitorování, vizualizaci a řízení energetických toků ve zvolené oblasti v reálném čase, je úkolem mezinárodního konsorcia projektu ExPEDite z programu Horizon Europe. Pro projekt koordinovaný Technickou univerzitou v Rize budou klíčové zkušenosti, jež vědci z VŠB-TUO získali díky CEETe a budou je dále rozšiřovat v rámci univerzitního kampusu.

Naším vstupním kapitálem je CEETe, který obsahuje několik zdrojů elektrické a tepelné energie, akumulační prvky, jako jsou baterky nebo akumulace tepla do teplé vody, i další technologie na zpracování alternativních paliv a řídicí systém. Naší ambicí v projektu je model CEETe rozšířit v rámci modelování digitálního dvojčete do celého univerzitního kampusu VŠB-TUO a integrovat do něj další energetické zdroje daného území. Kopii našeho řešení budou následně realizovat kolegové v lotyšské metropoli,“ objasnil Lukáš Prokop z Centra ENET, jedné ze součástí Centra energetických a environmentálních technologií.

Podle něj tak bude moct CEETe fungovat ve virtuálním prostředí v ještě větším měřítku než dosud. Z jeho dispečinku bude možné řídit energetiku celého kampusu, který lze přirovnat k menší městské čtvrti. „Díky stavbě a projektu na výstavbu CEETe máme již první verzi digitálního dvojčete CEETe, tedy model soustavy jeho zdrojů, akumulačních prvků a spotřebičů, zpracovanou. Nyní ale budeme moci jít do mnohem větších detailů v popisech jednotlivých procesů, které v energetice probíhají. Na základě této aplikace vzniknou praktické pokyny, opakovaně použitelné modely, algoritmy a školicí materiály, které pomohou dalším městům replikovat digitální dvojče pro jejich účely a v jejich specifických podmínkách. Metodika bude sloužit k transformaci urbanizovaných oblastí na pozitivně energetické čtvrti,“ doplnil Prokop. Další členové konsorcia se zaměří na ostatní aktivity a aspekty, jako je například vnímání změn veřejností, legislativa, environmentální hlediska a další.

Podle statistik spotřebovávají města 65 procent světové spotřeby energie a jsou zodpovědná za 70 procent emisí oxidu uhličitého. Odborníci tak stojí před výzvou, jak změnit podobu stávajících měst, aby byla udržitelnější, odolnější, inkluzivnější a bezpečnější. Městské oblasti se musí nejen přizpůsobit změně klimatu, ale také zajistit, aby produkovaly roční přebytek obnovitelné energie a čisté nulové emise skleníkových plynů. Pozitivně energetické čtvrti (PED) se musí zabývat environmentálními, ekonomickými a sociálními otázkami a poskytovat řešení v oblasti spotřeby energie, výroby, emisí, dopravy, mobility a obyvatelnosti.

Celková dotace na tříletý projekt činí 6,7 milionu eur. Pro VŠB-TUO je určeno 325.000 eur. Českou republiku v konsorciu zastupuje také Technologická platforma Energetická bezpečnost ČR. Tuzemští odborníci budou spolupracovat s partnery z Itálie, Řecka, Portugalska, Finska, Španělska, Kypru, Lotyšska a Belgie.

Více o projektu ExPEDite: Enabling Positive Energy Districts through a Planning and Management Digital Twin je dostupné na https://expedite-project.eu/.

Text: Martina Šaradínová
Foto: ExPEDite a CEET

Vloženo: 31. 5. 2024
Kategorie:  Aktuality
Útvar: 9110 - Kancelář prorektora pro strategii a spolupráci
Zpět