Slavnostní zasedání začalo slavnostním předáním diplomů čerstvým absolventům doktorských studijních programů, za CEET převzali své diplomy Ing. Vojtěch Blažek, Ph.D. (absolvent FEI), který se ve své disertační práci zabýval Optimalizací ve SMART GRID, Ing. Ondřej Kabot, Ph.D. (absolvent FEI) jehož práce byla zaměřena na Výzkum v oblasti částečných výbojů leteckých systémů, Ing. Rostislav Prokeš, Ph.D. (absolvent HGF) obhájil práci na téma Dopad změny frikčních parametrů do úpravárenského procesu a Ing. Jakub Čespiva, Ph.D. (absolvent FS), který se ve své práci zabýval Výrobou kapalných paliv z TAP pomocí technologií zplyňování a Fischer-Tropsch syntézy. Doc. Ing. Jan Fulneček, Ph.D. (absolvent FEI) z Centra ENET se habilitoval v oboru elektroenergetika s prací na téma Identifikace obrazců částečných výbojů VN izolačních systémů.
„Téma bylo odvážné, ale výsledky jsou natolik přínosné, že z nich bude možné čerpat ještě mnoho let“, dodal vedoucí práce Ondřeje Kabota, Lukáš Prokop.
Kromě předávání diplomů absolventům doktorských studijních programů a novým docentům bylo na programu slavnostní vědecké rady také ocenění za nejlepší vědecké výsledky za rok 2023. V kategorii nejlepší výsledek aplikovaného výzkumu v roce 2023 byli za „Software ATHOS sloužící k simulacím energetických bilancí technologického celku“ oceněni zaměstnanci Centra energetických a environmentálních technologií doc. Ing. Lukáš Prokop, Ph.D., prof. Ing. Stanislav Mišák, Ph.D., Ing. Jan Němec, Ing. Libor Hrdina, Ph.D., Ing. David Seidl, Ph.D. a doc. Ing. Miroslav Čulík, Ph.D. z Ekonomické fakulty.
CEET si velmi váží těchto úspěšných spoluprací a uvědomujeme si, že jen vzájemná kooperace může přinést výsledky s neomezeným potenciálem.
Dalším vrcholem zasedání bylo udělování ocenění za nejlepší vědecko-výzkumné výsledky. Aristeidis Bakandritsos z Centra nanotechnologií získal prestižní ocenění za mezinárodní projekt Twinning Excellence in Management and Research for Green Energy and Chemicals Using Single-Atom Catalysis.
Po slavnostním předání se Aristeidis Bakandritsos vyjádřil k dotazům spojených nejen s jeho úspěchem, ale především s jeho projektem.
Za jednu z největších výzev bych kromě samotného výzkumu a vědy považoval motivaci a organizaci všech lidí v týmu, aby úzce spolupracovali a zůstali pohromadě během celé této cesty, ale i na konci projektu.
Pokud jde o výzkum jednoatomové katalýzy, tento projekt se zaměřuje na materiály, které by byly schopny přeměnit některé odpadní molekuly pocházející z rozkladu biomasy na vysoce hodnotné chemické látky jako například biopalivo.
Prostřednictvím mezinárodní spolupráce mezi naší institucí VŠB-TUO a Univerzitou v Miláně a Univerzitou v Groningenu chceme "spojovat", jak již zní z názvu projektu a slova MERGE.
„Aplikovaný výzkum je klíčovým pilířem komercializace vědeckých výstupů, které reagují na potřeby společnosti. Proto musí být nedílnou součástí každé technicky orientované výzkumné organizace. V CEET klademe velký důraz na propojení vědeckého, průmyslového a veřejného sektoru, čímž vytváříme unikátní inovační ekosystém. Jsem hrdý na to, že náš tým neustále profesně roste a naše výstupy získávají uznání nejen ve vědecké komunitě, ale i u široké veřejnosti“ zhodnotil závěrem Stanislav Mišák úspěchy Centra energetických a environmentálních technologií.