Inovace v oblasti procesního zpracování materiálů, skladování a jejich dopravy
Výzkumná skupina sypkých hmot, která je součástí Centra ENET na VŠB – Technické univerzitě Ostrava, se zaměřuje na výzkum a inovativní řešení v oblasti manipulace s prášky a sypkými materiály. Naše činnost zahrnuje procesy, jako je třídění, drcení, homogenizace, zpracování do lisovacích forem, skladování a doprava. Díky unikátním metodám dokážeme přesně hodnotit mechanicko-fyzikální vlastnosti těchto materiálů, což nám umožňuje nacházet efektivní řešení pro zákazníky z průmyslové sféry nebo pro akademické účely.
Jedním z hlavních směrů naší činnosti je výzkum a měření vlastností sypkých materiálů. Tato data jsou nezbytná pro pokročilé technologie, jako jsou metody konečných prvků (FEM), diskrétních prvků (DEM) a výpočtová dynamika tekutin (CFD). Také na základě těchto výsledků navrhujeme dopravní a skladovací zařízení, která splňují nejvyšší standardy efektivity a spolehlivosti.
Specializujeme se na matematické modelování dynamiky toku sypkých materiálů pomocí metody diskrétních prvků (DEM), což přispívá k detailní analýze chování materiálů a optimalizaci provozu zařízení tak, aby byla zajištěna jejich maximální funkčnost a eliminována kritická místa. Naše výzkumná skupina se rovněž věnuje návrhům a optimalizaci zařízení, která slouží úpravě, procesnímu zpracování, dopravě a skladování sypkých materiálů. Jsme schopni navrhovat řešení šitá na míru konkrétním požadavkům.
Hlavním cílem naší práce je zajištění spolehlivého a bezpečného provozu zařízení a celkového zajištění procesních cest konkrétního materiálu. Hledáme optimální řešení, která kombinují vlastnosti materiálů, požadavky na design a procesní zákonitosti.
Díky spojení vědeckých poznatků a praktických zkušeností nabízíme našim průmyslovým i akademickým partnerům jedinečnou možnost efektivně čelit výzvám spojených se sypkými materiály nebo prášky.
Výzkum a měření mechanicko-fyzikálních vlastností sypkých hmot
Tým laboratoře sypkých hmot se prioritně zabývá měřením mechanicko-fyzikálních vlastností sypkých hmot, které jsou důležitými vstupními parametry do metod FEM, DEM, či CFD. Dále se tyto naměřené hodnoty využívají k návrhu dopravní a skladovacích zařízení. Hlavním výzkumem úkolem a náplní laboratoře je rozklíčovat základní principy a chování partikulárních hmot.
Matematické modelování pohybu sypkých hmot metodou diskrétních prvků (DEM)
Výzkumný tým se zabývá zkoumáním dynamického toku sypkých hmot po dopravních trasách a ve skladovacích či úpravnických zařízeních. Důležitou podmínkou využití DEM metod při návrhu a optimalizaci těchto zařízení je výzkum vlastností sypkých hmot, které jsou vstupními hodnotami a jsou využity pro validaci a kalibraci výpočetní metody.
Projektová a konstrukční činnost s podporou matematického modelování
Tým laboratoře sypkých hmot se zabývá návrhem, diagnostikou a optimalizací dopravních, upravnických a skladovacích zařízení za pomocí nejnovějších metod.