Může se zdát, že jeden rok je na hodnocení výsledků krátká doba. A ona pro některé rozsáhlé výzkumy opravdu je. Rádi ale konstatujeme, že CEET a jeho výzkumné programy v loňském roce zaznamenaly rostoucí zájem v akademické i aplikační sféře, a to nejen ve státním, ale i světovém měřítku.
„Uplynulý rok přinesl pro naši výzkumnou činnost nové výzvy. Ať už se jednalo o změny globálního měřítka, nebo změny a nové výzvy pro budoucnost energetické politiky ČR. Všechny tyto výzvy pro nás byly zároveň příležitostmi prokázat, že se naše výzkumné aktivity ubírají správným směrem. Naše vize České republiky, jako země směřující k surovinové a energetické soběstačnosti a využívající v maximální míře lokální surovinové i energetické zdroje s maximálně možným využíváním udržitelné energie je tím cílem, ke kterému směřujeme“, uvedl ředitel CEET Stanislav Mišák.
V loňském roce jsme hostili několika významných událostí, jako například týdenní školení zaměřené na nové technologie v oblasti elektromobility pro široké spektrum odborného personálu společnosti Renault. Konkrétně se jednalo o provoz, servis a dobíjení modelových řad Megane Scenic E-Tech nebo technologie pro akumulaci elektrické energie firem Sinexel/Pylontech/Schneider Electric. Potěšilo nás konstatování zástupce společnosti Renault Milana Borského: “Musím velice ocenit, že naši odborníci měli možnost prohlédnout si budovu CEETe. Jejich reakce byla velmi pozitivní. Říkají, že se zde cítí jako v NASA.”
Uvědomujeme si, že růst je souborem provázaných činností. Proto naši pozornost věnujeme několika úrovním. Ať už se bavíme o vzájemné podpoře a utužování vazeb v rámci společného naplňování cílů s partnery z podnikatelského sektoru nebo vytvoření takových pracovních podmínek a atmosféry na pracovišti, aby i naši lidé byli spokojeni, abychom dokázali vytvořit prosperující prostředí nejen za zdmi CEETu, ale i uvnitř. Důkazem je rekordní počet zaměstnanců za rok 2023 pracujících v CEET, který aktuálně tvoří 268 českých, ale i špičkových zahraničních vědeckých pracovníků. Nebo se mnohem více otevřít veřejnosti, čemu jsme šli naproti uskutečněnými prohlídkami a exkurzemi, ať už v rámci akcí Art and Scince nebo Noci vědců.
Obrázek 1- Infografika CEETe vědců a návštěv
Důležitým milníkem pro CEET bylo udělení statusu schváleného školícího pracoviště od ATD ČR, z.s., na základě auditního přezkoumání infrastruktury i výukových procesů. Tím se našemu centru otevřely další příležitosti do budoucna. Školení probíhají v samostatných místnostech polygonu CEETe, vybavených moderními výukovými prostředky, měřicí i laboratorní technikou pro oblast elektrických zařízení. Absolventi kurzu tak získají mnohem více praktických dovedností, protože si své poznatky mohou vzápětí sami ověřit na moderních technologických zařízeních, kterými je zázemí CEETu jako jedno z mála školicích pracovišť vybaveno. Školicí činnost otevírá samozřejmě další příležitosti pro získání finančních zdrojů do rozpočtu CEET.
Pro vysokoškolský ústav CEET je velkým tématem využití vodíkových technologií, a to včetně výroby vodíku, jeho distribuce a užití pro plnění vozidel na alternativní pohon či jeho využití pro přeměnu na elektrickou energii. Základním výstupem pro vědeckou komunitu a průmyslovou sféru je příprava tzv. digitálních dvojčat všech technologií, pomocí kterých můžeme optimalizovat procesy přeměny alternativních zdrojů na užitečné formy energie, tj. elektrickou, tepelnou a chemické produkty s vysokou prioritou využití vodíku. V nedávné době vešla v platnost nová norma na rychlé plnění vozidel. Doposud se vozidla na vodík plnila standardní rychlostí, která se pohybuje v řádech cca 30-60 minut. V CEETu pracujeme na vývoji nových technologiích, aby bylo možné tento proces urychlit na čas v řádech 5-10 minut.
V uplynulém roce bylo zahájeno řešení několika nových vědeckých projektů. Patří k nim i doposud největší projekt, získaný v dosavadní historii Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava s názvem REFRESH (Research Excellence for Region Sustainability and Hi-Tech Industries), který je pro naši univerzitu „vlajkovou lodí“ a klíčovým nástrojem pro transformaci regionu v region udržitelný, bez závislosti na fosilních palivech. V rámci projektu je v našem kraji budována jedinečná evropská infrastruktura pro výzkum a transfer moderních technologií v oblastech udržitelné energetiky, digitalizace průmyslové výroby, automatizace v dopravě, environmentálních technologiích i nových materiálových technologiích. Při spolupráci na projektu REFRESH se propojí akademičtí i průmysloví partneři, kteří pomohou k cílené změně transformaci kraje v chytrý a zelený region.
Dalším významným projektem, do kterého jsme se zapojili, je EXPEDITE, řešený v rámci evropského programu HORIZON. Zde se naši výzkumní pracovníci zaměřují na vytvoření a nasazení digitálního dvojčete energetické infrastruktury v městské části, které umožní monitorování, vizualizaci a řízení energetických toků ve zvolené oblasti v reálném čase. To poskytne CEETu možnost fungovat ve virtuálním prostředí v ještě větším měřítku než doposud. Touto formou bude možné řídit energetiku celého kampusu, který lze přirovnat k menší městské čtvrti. „Díky stavbě a projektu na výstavbu CEETe máme již první verzi digitálního dvojčete CEETe, tedy model soustavy jeho zdrojů, akumulačních prvků a spotřebičů, zpracovanou. Nyní ale budeme moci jít do mnohem větších detailů v popisech jednotlivých procesů, které v energetice probíhají. Na základě této aplikace vzniknou praktické pokyny, opakovaně použitelné modely, algoritmy a školicí materiály, které pomohou dalším městům replikovat digitální dvojče pro jejich účely a v jejich specifických podmínkách. Metodika bude sloužit k transformaci urbanizovaných oblastí na pozitivně energetické čtvrti,“ uvedl ředitel Centra ENET Lukáš Prokop.
CEETe je aktuálně jedinou budovou, která dokáže přepnout z „ostrovního“ režimu do sítě a vrátit se zpět.
Díky unikátnímu technologickému zázemí dokážeme společně se zástupci průmyslové sféry vyvíjet nové technologie a metody pro oblast udržitelné energetiky, které jsou nezbytné pro úspěšnou transformaci regionu. Tyto aktivity jsou v souladu s potřebami společnosti zastoupené veřejnou sférou, která společně s vědeckou sférou a průmyslovými partnery tvoří funkční inovační ekosystém nezbytný pro efektivní proces transformace.
Výsledky, které dokážeme generovat by se však neobešly bez dodavatelských řešení od partnerů, na které se můžeme spolehnout. Takovým partnerem Schneider Electric rozhodně je.
„Vážíme si toho, že Schneider Electric je součástí projektu CEETe, který reflektuje nejnovější trendy v oblasti výzkumu a vývoje energetických technologií a je inspirací v oblasti dekarbonizace nejen pro Česko, ale i zahraničí. Ve výzkumném centru jsme instalovali naše řešení Microgrid, které dohlíží nad celým energetickým provozem budovy a efektivně spravuje výrobu, distribuci, ukládání i spotřebu elektřiny z různých zdrojů včetně těch obnovitelných. Microgrid představuje budoucnost energetických řešení všude tam, kde je nezbytné zajistit stabilní a nezávislou energetickou síť, a to nejen v jednotlivé budově, ale také například v průmyslové oblasti či městské čtvrti. Součástí dodávky je i řídicí software a hardware, bateriové úložiště pro akumulaci elektřiny, nabíjecí stanice pro elektromobily a prvky vysokého a nízkého napětí. Projekt Microgrid podobného rozsahu plánujeme v roce 2025 realizovat i v naší vlastní továrně v Písku,“ uvedl generální ředitel Schneider Electric Pavel Bezucký.
Věříme, že naše odhodlání a soustředěné úsilí přinese další četná a úspěšná řešení, která dokážou v budoucnu změnit k lepšímu mnoho věcí ve světě kolem nás.
Prezentace polygonu CEETe
CEETe Labs
Fotogalerie: