Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Workshop o energetických materiálech propojil vědce z VŠB-TUO a Fraunhofer ICT

Workshop o energetických materiálech propojil vědce z VŠB-TUO a Fraunhofer ICT
Odborníci z VŠB-Technické univerzity Ostrava a Fraunhofer ICT v Pfinztalu se v minulých dnech sešli na workshopu s názvem Thermal Energy Storage and Energetic Materials. Cílem bylo představit dosavadní výzkum v této oblasti a hledat možnosti spoluprací na příbuzných tématech, jejichž výstupem by mohly být společné publikace i projekty.

Setkání se uskutečnilo v rámci nového projektu Pokročilé materiály pro energetiku a environmentální technologie z výzvy Mezisektorová spolupráce pro ITI Operačního programu Jan Amos Komenský, která klade důraz na uplatnitelnost výsledků výzkumu v praxi a podporu spolupráce mezi výzkumníky a aplikační sférou.

Cílem workshopu bylo identifikovat výzkumná témata pro spolupráci v oblasti řízení a skladování tepelné energie a navázat bližší kontakty mezi výzkumníky z obou institucí,“ uvedl Vladislav Kolarik z Fraunhofer ICT.

Za VŠB-TUO své výzkumy prezentovali odborníci z Centra nanotechnologií i Výzkumného energetického centra CEET, ale i Fakulty materiálově-technologické. Německou stranu zastupovali výzkumníci z Fraunhofer ICT, který je zapojen rovněž do Fraunhoferovy inovační platformy na VŠB-TUO (FIP-AI@VSB-TUO). Vědci představili výsledky práce v oblasti energetických materiálů na bázi parafínů pro vesmírné aplikace nebo materiálů pro uchovávání tepelné energie ve stavebnictví a elektronice. Hovořilo se ale také o materiálech s fázovou změnou pro dlouhodobou akumulaci tepelné energie, včetně studia autokrystalizačních procesů, i o jejich aplikacích. Dalším z témat byly adsorpční systémy přeměny tepla a termochemické akumulace tepla s ohledem na výzkum adsorpčních rovnováh a adsorpční kinetiky.

 

Kromě těchto témat jsme hovořili o možnosti další spolupráce v oblasti polymerních nanokompozitních materiálů a materiálů využívaných za vysokých teplot. Velmi přínosné byly i následné diskuze, během nichž jsme se dohodli na již cílených společných výzkumech. Na příštím setkání, které se uskuteční příští rok na jaře u německých partnerů, budeme hodnotit už první výsledky těchto spoluprací,“ uvedla hlavní řešitelka projektu Daniela Plachá.

Kromě dalšího společného workshopu se účastníci dohodli už na konkrétních krocích vedoucích k naplnění spolupráce, a to na společné publikaci, výměně adsorpčních dat za účelem testování či průzkumu možných metodik umělé inteligence v oblasti skladování tepelné energie.

Projekt Pokročilé materiály pro energetiku a environmentální technologie je komplementární k projektu REFRESH, a to k výzkumu Energy Lab v rámci řešení EL1 Materiálový výzkum pro energetické a environmentální aplikace a Materials-Envi Lab v rámci MEL6 Materiálové technologie pro strojírenství, ocelářství a metalurgii.

Prezentace na workshopu:

Bedřich Smetana: Energetic Materials and Thermal Energy Storage Materials Based on Paraffin Thermophysical Study of WAX „pilot testing – preliminary study”

Jakub Čespiva: Critical Crystallisation Issue in Sodium Acetate-Based Latent Heat Accumulation Substance

Jiří Ryšavý: Optimization of Metastable Supercooled Liquid Phase Change Material for Long-Term Heat Energy Accumulation

Daniela Plachá: Application of Polymer Composites in Materials for Heat Energy Storage Systems

Christian Teicht: Adsorptive Heat Transformation and Thermochemical Heat Storage Systems: Investigation of Adsorption Equilibria and Adsorption Kinetics

Moritz Walter: Phase Change Materials in Technical Applications - Innovations along the Entire Design and Implementation Process

Vladislav Kolarik: Materials for Energy Operating at High Temperatures

Text: Martina Šaradínová
Foto: Petr Havlíček 

 

Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava

Pokročilé materiály pro energetiku a environmentální technologie

reg. číslo: CZ.02.01.01/00/23_021/0008592

Vloženo: 30. 10. 2024
Kategorie:  Aktuality
Útvar: 9320 - Řízení VaV + PhD Akademie
Zpět