Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

MEL utužuje spolupráci s Leibnizovým institutem pro katalýzu

MEL utužuje spolupráci s Leibnizovým institutem pro katalýzu
Na pozvání profesora Matthiase Bellera, viceprezidenta německé Leibnizovy společnosti a jednoho z nejvýznamnějších světových vědců v oblasti chemické katalýzy, navštívil vedoucí Materials-Envi Lab Centra nanotechnologií Radek Zbořil Leibnizův institutu pro katalýzu (LIKAT) v německém Rostocku. Pronesl tam zvanou přednášku s názvem Low-dimensional Materials in Advanced Biomedical and Chemical Applications.

Měl jsem možnost navštívit rozsáhlý komplex laboratoří LIKAT včetně unikátního parku pro transfer technologií a realizaci organických transformací v průmyslové škále. Kromě excelentního výzkumu kolegové z LIKAT ročně převedou do průmyslové praxe dvě až tři technologie, což je zcela unikátní počin. Mezi odběrateli těchto technologií jsou velké chemické společnosti jako například Evonik Industries,“ uvedl profesor Zbořil.

Tým MEL v současnosti pracuje s kolegy z LIKAT na několika společných projektech v oblasti atomární katalýzy a využití katalyzátorů pro organickou syntézu či valorizaci biomasy.

Dohodli jsme s profesorem Bellerem systém střednědobých výměnných stáží našich pracovníků. Chceme se ve spolupráci částečně posunout také do oblasti fotokatalýzy a katalytické produkce vodíku z organických zdrojů. V neposlední řadě jsme pracovali na přípravě velkého společného projektu v rámci evropské výzvy Teaming zaměřeného na atomární inženýrství, který podáváme s kolegy z Univerzity v Cambridge a Institut Karolinska ve Švédsku,“ uzavřel Zbořil.

Text: Martina Šaradínová
Foto: archiv RZ

Vloženo: 9. 4. 2025
Kategorie:  Aktuality
Útvar: 9110 - Kancelář prorektora pro strategii a spolupráci
Zpět