Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 6. 11. 2016!

VŠB-TUO ZÍSKALA VÝZNAMNÉ OCENĚNÍ

Tým profesora Zegzulky získal první místo v soutěži INOVAČNÍ FIRMA MORAVSKOSLEZSKÉHO KRAJE v kategorii vysoké školy - Junior Inovátor.

Dne  4. 10. 2016 proběhlo v prostorách Planetária Ostrava vyhlášení vítězů soutěže Inovační firma Moravskoslezského krajeJUNIOR INOVÁTOR, kterou organizovala Agentura pro regionální rozvoj Moravskoslezského kraje. V kategorii vysokých škol se na prvním místě umístil studentský inovační tým profesora Zegzulky z Bulk Solids Centre ČR – BSC VŠB-TUO, který je výzkumným týmem projektu ENET a jehož jedním ze zakládajících členů je také Hornicko-geologická fakulta. Studenti se v rámci činnosti BSC zabývají sypkými hmotami z hlediska jejich mechanicko – fyzikálních vlastností a návrhem inovativních řešení dopravních, manipulačních, skladovacích a procesních zařízení. Progres způsobuje špičková laboratorní technika a využití PC pro vytváření numerických modelů a simulací procesů partikulárních látek. Tento způsob návrhu je velice zajímavý, zábavný a mezi studenty oblíbený, protože připomíná hraní her na telefonech, tabletech, nebo domácích počítačích („odkaz simulací“).

Název vítězného projektu „Mechanicko-fyzikální rozbor sypkých materiálů pro využití v inovativních technologiích zítřka“ odráží potřebu popisu vlastností materiálů pro využití v průmyslu, např. ve 3D tiskárnách, při návrhu nových špičkových inovativních řešení inženýrských zadání. Provázanost s praxí je v tomto případě nezbytná. Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava poskytuje našemu kraji všestranné zázemí a podporu k udržení konkurenceschopnosti.

Inovativní metody se studují v rámci moderního oboru „Zpracování a zneškodňování odpadů“ na Hornicko-geologické fakultě v předmětu „Mechanika a vlastnosti partikulárních hmot“. Dále v  oblasti úpravy surovin a komunálních odpadů, v předmětu Voda a technologie výroby pitné vody. Rozvíjet své přirozené tvůrčí schopnosti k vynálezectví lze v rámci oboru „Konstrukční a procesní inženýrství“ v předmětu „Inovativní procesy“ na Fakultě strojní. Z těchto studentů se rekrutují členové řešitelských týmu. Na absolventy se znalostmi špičkových technologií a jejich zkušenosti čekají firmy a podnikatelé nejen z České republiky, ale poptávka po absolventech těchto oborů stále roste i v zahraničí.

 

 

Vloženo: 6. 10. 2016
Kategorie:  Aktuality
Útvar: 9370 - Centrum ENET
Zpět