Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 16. 5. 2024!

Záložní baterie má přispět k větší energetické soběstačnosti i využívání zelené energie

Záložní baterie má přispět k větší energetické soběstačnosti i využívání zelené energie
Bateriové úložiště, které vykryje v době energetických špiček zvýšenou spotřebu elektrické energie, si za více než 11 milionů korun pořídilo Výzkumné energetické centrum (VEC), jedna ze součástí Centra energetických a environmentálních technologií VŠB-TUO.

Pořízení záložního zdroje přinese nejen finanční úspory a modernizaci systému, ale umožní i energetickou soběstačnost VEC a v budoucnu i využívání solární energie. Informace o provozu baterie navíc zdejším zaměstnancům přijdou vhod i při spolupráci s komerčními partnery.

Bateriové úložiště slouží k ukládání elektrické energie pro zvýšenou spotřebu v době energetických špiček. Například tehdy, kdy je potřeba dobít elektromobily, jež má vědecké centrum k dispozici. „Taková situace se nazývá Peak Shaving a umožňuje snížit roční/měsíční rezervované kapacity u distributora elektrické energie. Abychom nemuseli zvýšený příkon čtvrthodinového maxima rezervovat u distributora, využíváme v této situaci právě záložní baterii. Aktuálně nastavené hodnoty jsou do 100 kW odebíraných ze sítě. Vše nad 100kW pokrýváme z baterie. Tu nabíjíme v noci, kdy je spotřeba elektrické energie velmi nízká. Bateriové úložiště disponuje kapacitou 500kWh a invertorem 150 kW,“ objasnil využívání vedoucí projektant elektro VEC Jakub Meca.

Další výhodou záložního zdroje je také to, že v případě poklesu napětí nebo výpadku elektrické energie se budovy VEC automaticky odpojí od distribuční sítě. „Stává se z nás ostrov (off- grid) a jsme energeticky soběstační do vyčerpání kapacity baterie. Prakticky to znamená, že bychom měli pokrýt půl dne spotřeby v celé výši, jsme ale schopni si automaticky odpínat jednotlivé zátěže, tím snižovat spotřebu a šetřit uloženou energii. Řídicí systém baterie také neustále kontroluje obnovení dodávek elektrické energie z distribuční sítě, a pokud nastane, plně se automaticky připojí zpět k distribuční síti,“ doplnil Meca. 

Kioskový záložní zdroj má za sebou dvouměsíční zkušební provoz. Během něj odborníci vyzkoušeli nejrůznější situace. Simulovali například výpadky elektřiny, kdy baterie plynule přechází do ostrovního provozu, aniž by to zákazník zaznamenal, nabíjeli a vybíjeli baterii maximálním výkonem. Žádné problémy během testovacího období nezaznamenali.

Máme k dispozici i monitorovací dispečink, díky němuž úložiště sledujeme a v případě potřeby měníme nastavené parametry. Zjištěné informace můžeme využít nejen pro plánování dalšího využití baterie, ale také při jednání s našimi klienty. Získáváme tak praktické zkušenosti, které využijeme při přípravě projektů pro naše zákazníky,“ doplnil Meca.

Zatímco v současné době záložní zdroj využívá k nabíjení elektrickou energii pouze z distribuční sítě, v budoucnu se bude baterie nabíjet hlavně solární energií.

Text: Martina Šaradínová, PR specialista pro VaV
Foto: Kateřina Navrkalová

Vloženo: 19. 5. 2022
Kategorie:  Aktuality
Útvar: 9340 - Výzkumné energetické centrum
Zpět