Její součástí je softwarová aplikace, která je schopna toky energie pro provoz autosalonu i vybudovaných nabíjecích stanic pro elektromobily řídit s cílem dosáhnout co nejefektivnějšího hospodaření. O propojení a vzájemnou komunikaci technologií několika dodavatelů se postarali výzkumníci z Centra energetických a environmentálních technologií (CEET) VŠB-TUO.
„Jelikož dodavatelů součástí systémů bylo několik, naším úkolem bylo jednotlivé technologie vzájemně koordinovat, aby se doplňovaly, komunikovaly mezi sebou a dodávka energie byla řízená jak výkonově, tak kapacitně. Cílem je koordinovat toky energie dle potřeby a disponibility tak, aby využití obnovitelných zdrojů bylo co nejvyšší a naopak se snížily toky energií z distribuční sítě,“ objasnil Lukáš Prokop Centra ENET, které je součástí CEET. Spolu s dalšími kolegy se věnovali například koordinaci v dimenzování baterie, propočtům velikosti fotovoltaické elektrárny, řízení nabíječek, doporučili stabilní firmy, s nimiž jsou již dobré zkušenosti.
Systém je výjimečný právě množstvím zapojených firem. „Naučit jednotlivé technologie spolu komunikovat nebylo úplně jednoduché. A to nejen po technické stránce, musel se tu přizpůsobit například i fakturační systém a podobně. Každá firma má své běžné postupy, ale každá ze zúčastněných firem musela trochu uhnout ze svého standardu, aby výsledek byl funkční,“ doplnil Prokop.
Druhým úkolem je vytvoření 3D vizualizace, která fungování systému vysvětlí široké veřejnosti. „Musíme vše zpracovat tak, aby vše bylo pochopitelné a nepřesycovali jsme laiky zbytečnými technickými detaily. Tento úkol nás čeká v příštích týdnech,“ řekl David Seidl z CEET, podle nějž přípravu vizualizace podpoří Inovační voucher Ministerstva průmyslu a obchodu.
Mikrosíť a zapojené technologie nejsou pro výzkumníky neznámé. Obdobnou mikrosíť mají pro výzkumné účely zřízenu v kampusu VŠB-TUO a systém podobný EMA vznikne v právě budované, centru CEETe.
„EMA fungující v Olomouci je v základní verzi. Obdobná verze bude v CEETe, ale bude do ní zaintegrováno více zařízení. Zatímco v komerční olomoucké mikrosíti se vedle běžné energie z distribuční sítě využívá jen fotovoltaika, v CEETe budeme mít i kogenerační jednotku pro výrobu elektrické energie z plynu, vodíkové technologie, které mohou fungovat jako akumulace a podobně,“ doplnil Seidl.
Představení MicroGrid EMA se v Olomouci uskutečnilo na konci června. Svůj příspěvek do společného projektu prezentovali i zapojení partneři. Vedle CEET VŠB-TUO to byly i společnosti Schneider Electric, Elkov Elektro, ElektroMar, Eicero, Smart-EV, Nano Energies či Eternal Electric.
Text a foto: Martina Šaradínová, PR specialista pro VaV