„Katalyzátory se využívají u více než 90 procent chemických procesů, jejich role je tudíž klíčová. Na workshopu se mimo jiné bude hovořit i o tom, jak katalýza může přispět k udržitelnosti a naplnění cílů Green Deal,“ uvedla za pořadatele Silvie Nikolová z ORLEN UniCre.
Vedoucí Laboratoře termochemických procesů IET Pavel Leštinský, který se ve svém výzkumu zabývá také katalytickou pyrolýzou, vystoupí s prezentací s názvem Potenciál termokatalytické pyrolýzy plastů pro udržitelnou budoucnost. Jeho kolega Radek Zbořil, který v CNT vede Materiálově-environmentální laboratoř, představí některé nové materiály v heterogenní katalýze.
„V současné geopolitické situaci a související energetické krizi nemá Evropská unie jinou možnost než hledat cesty, jak snižovat náklady na průmyslové výroby a maximálně využívat nové zelené technologie a materiály, které nás zbaví závislosti na energetických a surovinových zdrojích z Ruska,“ uvedl Zbořil.
Zájemci o účast na workshopu z řad studentů by měli do 16. listopadu kontaktovat Silvie.Nikolova@orlenunicre.cz kvůli vyhotovení vstupní karty do areálu.
Text: Martina Šaradínová, PR specialista pro VaV
Foto: ORLEN UniCRE