„Velmi mile mě překvapilo nasazení a zápal účastníků, kteří po celé dva dny velmi pilně pracovali. Případný výstup v podobě publikace by byl třešinkou na dortu. Nejprve se ale musí studenti naučit, jak dobře zvolit téma a zpracovat ho tak, aby měli šanci dostat se do kvalitních časopisů. Interdisciplinarita je k tomu důležitým nástrojem. Já spolu s dalšími kolegy jsme se snažili jim v tom pomoci. Za zúčastněný tým mentorů jsem rovněž moc ráda. Jde nejen o skvělé odborníky, ale i velmi vstřícné osobnosti. Všichni jsme se snažili být tam pro naše doktorandy,“ komentovala první ročník SWC prorektorka pro vědu a výzkum Jana Kukutschová, pod jejíž záštitou se akce uskutečnila a která se role odborného mentora rovněž zhostila.
Do mezioborové spolupráce se pustily čtyři týmy
SWC se zúčastnilo 18 doktorandů ze tří fakult, někteří z nich působí rovněž v Centru energetických a environmentálních technologií (CEET). Z přihlášených osmi mikrotýmů nakonec vznikly čtyři skupiny, které hledaly možnosti spolupráce například při přípravě unikátní fotokatalytické membrány pro degradaci polutantů ve vodě, stínění gama záření kompozitním materiálem s obsahem olověné pěny, využití odpadů pro vytápění domácností či zkoumání kvality vody a jejího využití v kritické infrastruktuře, konkrétně ve zdravotnictví.
„Účastnil jsem se i jiných akcí PhD Akademie. Na tomto kempu bylo ale vynikající to, že program byl soustředěný do dvou dnů, během nichž jsme skutečně velmi intenzivně pracovali a získali celou řadu informací, které nás posouvají dále. Osahali jsme si vzájemnou spolupráci a přimělo nás to přemýšlet o jednom tématu z různých pohledů,“ prozradil účastník vítězného týmu Jan Diviš z CEET a Hornicko-geologické fakulty. V rámci týmu se propojili mladí výzkumníci z Výzkumného energetického centra a Centra ENET, která jsou součástí CEET. „Jsme sice ze stejného výzkumného centra, ale nahlížíme na vědu trochu jinak. Zabývali jsme se otázkou využití odpadu pro palivo v malých spalovacích zařízeních. Zatímco my jsme řešili spíše vstupní materiál a jeho vlastnosti, kolegy zase zajímají výstupy spalování. Vzájemně se doplňujeme a na jednom zařízení a tématu jsme schopni dělat vědu z různých stran,“ doplnil doktorand, který velmi ocenil i přístup a přínos odborných mentorů.
Z další součásti CEET, konkrétně z Centra nanotechnologií (CNT), pochází studentka doktorského programu Nanotechnologie na Fakultě materiálově-technologické Zuzana Vilamová.
„Naše mikrotýmy měly společný výzkumný záměr, takže spolupráce by mohla pokračovat i v budoucnu. Úkolem zástupců CNT je připravit materiál pro degradaci polutantů ve vodě a kolegové v Institutu environmentálních technologií CEET budou testovat jeho účinnost. Je důležité přemýšlet o tom, jak se dá materiál aplikovat, a v tomto mají v IET větší zkušenosti. Velmi přínosné byly diskuze s mentory, díky jejich připomínkám a dotazům jsme si mohli vyjasnit některé věci, které jsou při výzkumu i psaní publikace důležité. Tím, že nebyli všichni z našeho oboru, poskytli nám na problematiku trochu jiný náhled,“ potvrdila studentka.
Mentoři ocenili zájem doktorandů
Jedním z mentorů byl i David Řehák z Fakulty bezpečnostního inženýrství. I on byl s jejím průběhem spokojený. „S ostatními mentory jsme museli konstatovat, že studenti byli naprosto fantastičtí. Viděli jsme obrovský zájem a velkou aktivitu při definování témat tak, aby měla šanci dostat se do kvalitních impaktovaných časopisů. Velice příjemně nás překvapil i jejich zájem o naše rady a podněty, které byli ochotni okamžitě zohlednit ve své práci,“ uvedl Řehák.
Role mentora pro něj nebyla nová, obdobně se snaží vést jako školitel i své doktorandy. „Ale i já jsem ocenil na této akci skutečně velký důraz na interdisciplinaritu. U některých týmů došlo až k nevšednímu propojení jejich oborů. Jsem ale velmi rád, že se to všem podařilo a prokázalo se, že mezioborový výzkum nejen doktorandů, ale všech výzkumných pracovníků může mít poměrně široké rozkročení napříč celou univerzitou,“ doplnil.
Výsledky:
1. místo
Jan Diviš, Rostislav Prokeš, Jiří Ryšavý, Jakub Čespiva
Prezentace: Application of modified solid recovered fuel in residential combustion units for sustainable heat energy supply
2. místo
Rudolf Ricka, Adéla Šlachtová, Tereza Motúzová, Jakub Zágora, Zuzana Vilamová, Pavel Czernek
Prezentace: Fotokatalytická degradace metropolu s využitím polymerní mebrány s nanokompozitem GO/C3N4
3. místa (byla udělena dvě 3.místa)
Marek Miškay, Dominik Jursa, Šimon Kielar, František Zlámal
Prezentace: Stínění gama záření kompozitním materiálem s obsahem olovnaté pěny
Kristýna Pustějovská, Oto Novák, Alena Šplíchalová, Heidi Janečková
Prezentace: Druhy vod využívané v systému kritické infrastruktury
Odborní mentoři:
Jana Kukutschová, Daniela Plachá, Alena Kašpárková, David Řehák, Stanislav Honus, Robert Šamárek, Tomáš Inspektor
Text: Martina Šaradínová, PR specialista pro VaV
Foto: Petr Havlíček