Platnost příspěvku skončila 30. 6. 2019!

Nový skenovací transmisní elektronový mikroskop Centra nanotechnologií VŠB-TUO

Ve čtvrtek 27. června proběhne slavnostní otevření nové učebny elektronové mikroskopie.

Elektronový mikroskop je asi nejvšestrannější přístroj pro pohled do mikrosvěta. Umožňuje zjistit, jak jsou ve zkoumaném materiálu rozloženy struktury či jaké má chemické a jiné vlastnosti. Nový skenovací transmisní elektronový mikroskop (STEM) Centra nanotechnologií VŠB-TUO nabízí rozlišení v řádech desetin nm, a tak je vhodný pro špičkové aplikace v oblasti studia nanomateriálů. Jeho unikátnost je také v tom, že spojuje transmisní a skenovací režim pozorování do jednoho přístroje. Další předností je spojení transmisního a skenovacího mikroskopu s mikroskopem atomárních sil (AFM), což výrazně rozšiřuje možnosti studia materiálů.

Elektronový mikroskop byl pořízen díky projektu „Infrastrukturní podpora strategického studijního programu CNT VŠB-TUO“ (CZ.02.2.67/0.0/0.0/16_016/0002468) jehož řešitelkou je paní prof. Ing. Jana Seidlerová, CSc. Od příštího semestru bude sloužit studentům nejen studijních programů Nanotechnologií a výrazným způsobem tak přispěje ke zkvalitnění výuky.

Centrum nanotechnologií VŠB-TUO by chtělo poděkovat vedení Stavební fakulty i Katedry stavebních hmot a diagnostiky staveb za vstřícnost a pomoc při umístění a instalaci nového mikroskopu. Poděkování také patří všem, kteří během stavebních úprav, které si umístění mikroskopu vyžádalo, jakýmkoliv způsobem přispěli k úspěšnému ukončení instalace.

Vloženo: 26. 6. 2019
Útvar: 9360 - Centrum nanotechnologií