Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Step-by-step approach to writing a scientific paper: from figures to title

 18. 10. 2023, 14:00 - 15:30
 VŠB-TUO posluchárna B3
Step-by-step approach to writing a scientific paper: from figures to title
Zveme vás na přednášku Carlose V. Mela, Ph.D, doktora v oblasti neurověd, která se bude konat 18. října od 14:00 - 15:30 v posluchárně B3. Přednáška bude zaměřena na postup při psaní vědecké práce krok za krokem - od obrázků po název.

Vědeckým autorům často dělá potíže formulovat své myšlenky do souvislého a uceleného vyprávění. Své potíže s efektivním sdělováním vědeckých poznatků však mohou překonat dodržováním zásad vědeckého psaní a používáním souboru technik psaní.

Mezi tyto techniky patří poskytování základních informací, zdůrazňování dopadu výzkumu, udržování jasného zaměření na hypotézu studie, rozvíjení struktury vyprávění, vedení čtenářů argumentací pomocí logických vazeb mezi myšlenkami a sdělování na vhodné úrovni podrobnosti. Aby autoři zdůraznili kvalitu svého výzkumu a publikovali ve špičkových časopisech, měli by tyto techniky kombinovat s postupným přístupem k psaní vědeckého článku.

Tento přístup krok za krokem zahrnuje vytvoření příběhu pomocí atraktivních obrázků (storyboarding), vypracování části Materiály a metody na základě pokynů týkajících se jazyka a zdrojů, uspořádání části Výsledky podle dějové linie (řízení témat a klíčových zjištění), strukturování a rozvinutí části Diskuse od výzkumné otázky po prohlášení o dopadu, nastínění Úvodu kolem hypotézy studie, napsání dobře strukturovaných a účinných abstraktů a nakonec vytvoření chytlavých názvů s aktivními větami a vyhnutí se interpunkci pro optimalizaci pro vyhledávače.

Tyto strategie nejen zlepšují komunikaci, ale také zvyšují počet citací, čímž posilují dopad výzkumu.

 

Carlos V. Melo, Ph.D.

Carlos V. Melo, Ph.D.

Carlos je doktorem neurověd a má zkušenosti z biochemie a buněčné biologie. Jeho více než desetiletý výzkum, který prováděl na předních mezinárodních institucích, jako je Stanfordova univerzita, Salkův institut biologických studií a Genomický institut výzkumné nadace Novartis, zahrnoval mimo jiné zvířecí a buněčné modely neurodegenerativních onemocnění, včetně Alzheimerovy choroby, ataxie a ischemie. Díky tomu publikoval několik článků v recenzovaných časopisech z oblasti biochemie proteinů, buněčné biologie a neurobiologie a je spoluautorem kapitoly v knize.

V současné době Carlos působí jako odborný asistent na Univerzitě Karlově, kde vyučuje kurzy vědeckého psaní a prezentace (postgraduální dovednosti) a poskytuje konzultace autorské redakce jako interní redaktor chemické sekce. Kromě toho je Carlos spolupracovníkem Slaninovy laboratoře Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR a zakladatelem a ředitelem společnosti Scientific Consulting Experts. Jeho cílem je v konečném důsledku posílit postavení studentů i vědeckých pracovníků tím, že bude podporovat jejich schopnost efektivně sdělovat vědecké poznatky kolegům i široké veřejnosti a zároveň se přizpůsobovat různým formátům a publiku. Za tímto účelem spojuje své profesní zkušenosti vědeckého konzultanta na volné noze, překladatele z oboru, spisovatele a editora a odborníka na obsahovou analýzu recenzí, úpravu rukopisů a reportáže z výběru časopisů se svým vzděláním v oblasti scenáristiky, režie a dokumentární tvorby na filmových školách v Sydney (SFS) a v Praze (PFS).

Není překvapením, že Carlos je milovníkem filmu, ale jako bývalý závodní triatlonista Stanfordovy univerzity je také vášnivým sportovcem s velkým zájmem o alternativní hudbu. Poté, co žil v některých z nejkrásnějších měst na světě, jmenovitě v Portu, Barceloně, San Diegu, San Francisco Bay Area a Sydney, a procestoval více než 60 zemí na 5 kontinentech, si nyní užívá život ve své oblíbené pražské čtvrti Letná, zejména sdílení rundy s přáteli při výhledu na město na pivní zahrádce v létě nebo oddávání se dlouhým brunchům v zimě. Kdykoli se mu zasteskne po domově, rád popíjí expresso v Nacafe nebo nachází útěchu při procházkách ve Stromovce. I když se mu po oceánu stýská každou hodinou, když vidí, jak se jeho studentům daří, stojí to za to.

Přednáška bude probíhat v anglickém jazyce, v případě zájmu se prosím zaregistrujte ZDE.

Vloženo: 2. 10. 2023
Kategorie:  Chystané akce
Útvar: 9390 - Centrum energetických a environmentálních technologií
Zpět