Absolvent doktorského studia na Univerzitě Palackého se bude ve skupině vedené Radkem Zbořilem věnovat arteficiální fotosyntéze. „Jedná se o proces, který napodobuje přirozenou fotosyntézu rostlin s cílem přeměnit sluneční světlo na vysokoenergetické chemické sloučeniny. Je klíčový pro vývoj udržitelných a obnovitelných zdrojů energie, neboť umožňuje efektivně využívat sluneční energii pro výrobu paliv, jako je například vodík,“ uvedl Zdražil.
Doktorské studium na Univerzitě Palackého dokončil vědec v roce 2022. Během něj absolvoval stáž na Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg v Německu, kde pracoval v laboratoři profesora Patrika Schmukiho a zabýval se vývojem bezolovnatého luminiscenčního koncentrátoru v rámci projektu podpořeného Nadačním fondem UP. V roce 2023 se stal postdoktorským pracovníkem na katedře chemie a farmacie pod vedením profesora Dirka M. Guldiho Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg, kde se věnoval výzkumu fotoluminiscenčních materiálů na bázi uhlíku a jejich aplikací ve fotokatalýze.
„V rámci svého výzkumu v laboratoři Materials-Envi Lab plánuji využít zkušenosti nabyté v Německu a využívat fotoluminiscenční uhlíkové tečky, které jsou levným a ekologicky šetrným fotokatalyzátorem,“ doplnil Zdražil.
Text: Martina Šaradínová, PR specialista pro VaV
Foto: archiv LZ