Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Proč EBEAM a Ostrava? I to objasňuje Mark Rümmeli ve videorozhovoru

Proč EBEAM a Ostrava? I to objasňuje Mark Rümmeli ve videorozhovoru
VŠB-TUO získala významnou vědeckou posilu. Od letošního ledna zde vede renomovaný materiálový chemik profesor Mark H. Rümmeli projekt EBEAM (Electron Beam Emergent Additive Manufacturing) v rámci prestižního programu ERA Chairs Horizon Europe. Přestěhoval se do Ostravy z Číny se svou rodinou a postupně buduje novou výzkumnou skupinu zaměřenou na průlomové výzkumné téma v tamním Institutu environmentálních technologií CEET.

„Nedávno jsem se přestěhoval do České republiky, do Ostravy na VŠB-TUO, kde se spouští nový projekt EBEAM. Je to projekt ERA Chair financovaný z evropského programu Horizon 2020. Umožňuje mi dělat práci, kterou jsem plánoval mnoho let, ale dosud jsem neměl možnost ji realizovat. Pracuji s takzvanými rastrovacími elektronovými mikroskopy a používám elektronové paprsky jako způsob řízení 3D tisku s velmi vysokou přesností až na nanoskopickou úroveň, a možná dokonce i na atomární úroveň,“ říká profesor Rümmeli v úvodu rozhovoru.

V něm objasňuje nejen svůj revoluční výzkum a jeho možné přínosy, ale přibližuje i svoji vědeckou kariéru a popisuje, co se mu v Ostravě líbí.

Celý rozhovor je dostupný na https://youtu.be/hZN6CxPDPLY.

Text: Martina Šaradínová

Vloženo: 20. 6. 2024
Kategorie:  Aktuality
Útvar: 9110 - Kancelář prorektora pro strategii a spolupráci
Zpět