Číslo projektu
04414_2021_ŽPZ
Řešitel
prof. Ing. Stanislav Mišák, Ph.D.
Termín řešení projektu
1. 1. 2021 – 31. 12. 2021
Financováno
Rozpočet MSK
Popis projektu
Projekt spočívá v provedení měření prachových částic frakce PM10, PM2,5 a PM1, oxidu dusičitého (NO2), ozonu (O3) a těkavých organických látek (VOC) a sledování meteosituace (vítr, teplota, tlak, vlhkost) systémem Inteligentní identifikační systém (dále jen „IIS“) ve dvou lokalitách v Moravskoslezském kraji. Každé měření bude provedeno v délce trvání min. 30 kalendářních dnů. Senzorový systém IIS se bude vždy skládat z min. 25 senzorových stanic a 1 referenčního měřicího systému. V průběhu realizace projektu bude provedeno vyhodnocení měření a návrh opatření, pokud měření prokáže významný vliv zdroje znečišťování ovzduší v dané lokalitě. Lokality pro provedení měření budou vybrány poskytovatelem po dohodě s příjemcem s ohledem na bezpečnost měřicích stanic a podmínky instalace. Poskytovateli bude poskytnut online přístup k výsledkům měření.
Číslo projektu: TJ02000327
Řešitel: Ing. Švédová Barbora, Ph.D.
Termín řešení projektu: 1. 3. 2019 – 28. 2.2021
Číslo projektu: TH02030922
Řešitel: Ing. Růžičková Jana, Ph.D.
Termín řešení projektu: 1. 1. 2017 – 31.12.2020
Číslo projektu: TH02030925
Řešitel: prof. Ing. Raclavský Konstantin, CSc.
Termín řešení projektu: 1. 1. 2017 – 31. 12. 2020
Operační program: Interreg V-A Česká republika – Polsko
Registrační číslo: CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_026/0001075
Doba realizace projektu: 1.1. 2018 – 31. 12. 2020
Cílem projektu je výměna a implementace zkušenosti veřejné správy na regionální úrovni a vytvoření regionálních nástrojů pro zlepšení kvality ovzduší – opatření u lokálních zdrojů, kontrola lokálních topenišť se vstupem i bez vstupu do obydlí, sjednocení emisních limitů a podmínek provozu u průmyslových podniků, sdílení informací o opatřeních v sousedním regionu, vytvoření materiálů pro edukaci veřejné správy, medializace výstupů i pro veřejnost, atd. Projekt je zaměřen na vytvoření společných nástrojů a řešení znečištěného ovzduší (důsledky sociální, ekonomické a zdravotní) ve Slezsku s průmyslem, hustou domovní zástavbou a cca 6 mil. obyvatel – tyto charakteristiky regionu definují významné problémy:
Projekt má za úkol výše uvedené problémy řešit pomocí vytvoření společných sjednocených nástrojů na regionální úrovni, přenosem dobře fungujících opatření v rámci sousedních krajů a zavedením výměny informací mezi veřejnou správou. Úkolem projektu je také přenos společných výstupů do edukačních aktivit za účelem aplikace do společnosti. Konečným cílem je zlepšení kvality ovzduší a tím i kvality života v regionu.
V rámci projektu i-AIR-Region VŠB-TUO ve spolupráci s IChPW vytvořila odbornou publikaci: KUCBEL, M., H. RACLAVSKÁ, M. ŠAFÁŘ, B. ŠVÉDOVÁ, K. RACLAVSKÝ, D. JUCHELKOVÁ, J. RŮŽIČKOVÁ, R.BIGDA, J. ŻELIŃSKI. Application of the Flying Laboratory for measurements at an emission source with a nominal heat output up to 50 kW. In: Kongres 10th. IRRC Waste‑to‑Energy Berlín 2020, Proceedings: October 15-16, 2020. 1-4 s, odkaz.
Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje z.s. (vedoucí partner / partner wiodący)
Moravskoslezský kraj
Województwo Śląskie
VŠB – Technická univerzita Ostrava
Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla
Regionální sdružení územní spolupráce Těšínského Slezska
Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej „OLZA“
Dotační program: MPO. OP PIK, Aplikace III.
Doba realizace projektu: 1. 1. 2018 – 31. 8. 2019
Předmětem projektu je výzkum zaměřený na získání nových poznatků o fyzikálních a chemických vlastnostech aglomeračních odprašků a produktů jejich úpravy (výluh, odparek, louženec). Získané informace budou využity pro výzkum možnosti materiálového využití odparku i loužence. Dál bude následovat experimentální vývoj technologie a technologického zařízení. Projekt je rozdělen do tří etap. První etapa obsahuje 2 hlavní aktivity průmyslového výzkumu. Jedná se o výzkum technologického postupu pro oddělení chloridů z aglomeračních odprašků a následný výzkum materiálového využití odparku. Druhá etapa zahrnuje experimentální vývoj zpracování odsolených odprašků pro komerční využití. Třetí etapa zahrnuje experimentální vývoj technologického zařízení na zpracování odprašků. Každá z etap bude zakončena dílčími výstupy v podobě technických zpráv, laboratorních zpráv, studií, technologickými postupy atp. Dílčí výstupy jednotlivých částí výzkumu a vývoje jsou uvedeny v příloze záměru. Hlavním výstupem celého projektu budou praktické technologické zkoušky oddělování solí a loužence na zkušebním (provozním) zařízení s hmotností zpracovávaného materiálu 2000 kg, zkouškami vyrobených makroskopických vzorků a všechny tyto poznatky budou použity pro podání užitného vzoru, technologického zařízení úpravy, zpracování a využití aglomeračních odprašků, na Úřad průmyslového vlastnictví.
Projekt je v souladu s Národní RIS3 strategií, přispívá k naplňování cílů národní domény specializace – oblast hutnictví a týká se minimálně dvou aplikačních znalostních domén a to domény pokročilé výrobní technologie a nanotechnologie. Zároveň je v souladu s Regionální inovační strategií Moravskoslezského kraje na léta 2014 – 2020, kde je zpracování odpadů s materiálovým využitím jednou z 8 hlavních aktivit MSK.