Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 29. 6. 2023!

Spolupráce s firmou Ostroj vyústila ve výstavbu fotovoltaické elektrárny

Spolupráce s firmou Ostroj vyústila ve výstavbu fotovoltaické elektrárny
Výstavbou fotovoltaické elektrárny na střeše jedné z výrobních hal vyvrcholila dlouhodobá spolupráce mezi strojírenskou společností Ostroj Opava a Výzkumným energetickým centrem (VEC), jež je součástí Centra energetických a environmentálních technologií VŠB-TUO. Za rok by elektrárna měla vyrobit až 486 MWh „zelené energie“. V dohledné době by k ní navíc měla přibýt další se zhruba dvojnásobným výkonem.

Opavský Ostroj je náš dlouhodobý partner. Dělali jsme pro ně mnoho studií a auditů pro snížení energetické náročnosti či snížení emisí a další ekologizaci. Na těchto znalostech jsme mohli stavět i při přípravě studie a následně projektové dokumentace fotovoltaické elektrárny,“ objasnil vedoucí projektant elektro VEC Jakub Meca.

Pro umístění 1092 panelů s účinností kolem 20 procent odborníci navrhli využít světlíky na střeše výrobní haly divize Hydraulika. „Připravili jsme projekt, náležitosti pro stavební povolení, vymysleli jsme způsob ukotvení solárních panelů. Výhodou bylo i to, že na možnost fotovoltaické elektrárny na střeše firma myslela už při rekonstrukci haly a provedla potřebné úpravy světlíků. Od nás obdržela návrh kompletního řešení včetně využití získané elektrické energie, která je vedena přímo do rozvaděčů ve výrobní hale,“ řekl Meca. Jelikož má firma mnohem vyšší spotřebu elektřiny, „zelenou“ energii snadno využije. Bateriové úložiště  proto navrhováno nebylo. První sluneční energie by měla v areálu sloužit nejpozději počátkem příštího roku.

Podle Mecy je fotovoltaická elektrárna dalším z kroků firmy na cestě ke snížení energetické náročnosti. Spolupráce s VEC navíc dále pokračuje. „V tuto chvíli už máme poptávku na zpracování projektové dokumentace další fotovoltaické elektrárny o výkonu více než 1000 kWpíků /MWp. Měla by to být největší fotovoltaika v areálu. Když se k tomu připočte výkon již nyní budované fotovoltaiky, celkový výkon dosáhne 1,5 MWpíků. Takto velkou fotovoltaickou elektrárnu jsme pro zákazníka naprojektovali díky dlouholetým zkušenostem od roku 2008, pokud máme na mysli fotovoltaiku na střeše. Pro naše partnery děláme také projekty na pozemní fotovoltaické elektrárny v řádu několika desítek MWpíků,“ doplnil Meca.

Řešení s využitím světlíků našlo uplatnění u dalšího partnera, který podniká v sousedství firmy Ostroj. I pro něj odborníci z VEC, kteří se mohou opřít o dlouholeté zkušenosti z výzkumu dané problematiky, připravují projekt. Fotovoltaické elektrárny navržené pracovníky VEC by měly fungovat také v Čechách nebo Brně.

Text: Martina Šaradínová, PR specialista pro VaV
Ilustrační foto: Jakub Meca

Vloženo: 27. 6. 2022
Kategorie:  Aktuality
Útvar: 9340 - Výzkumné energetické centrum
Zpět