Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

První letní školu projektu SAN4FUEL hostila Ostrava

První letní školu projektu SAN4FUEL hostila Ostrava
První letní školu evropského projektu SAN4FUEL, na němž spolupracují vědci z Centra energetických a environmentálních technologií (CEET) VŠB-TUO, CATRIN Univerzity Palackého, Univerzity v Terstu a Univerzity Friedricha Alexandera v německém Erlangenu, hostila Ostrava.

Účastníci hovořili nejen o vývoji nových materiálů pomocí atomárního inženýrství, jejich charakterizaci, ale také o přípravě publikací do prestižních odborných časopisů či možnostech, jak uspět v projektových výzvách programu Horizon Europe. Setkání se konalo v multifunkční aule Dolní oblasti Vítkovice jako „předskokan“ mezinárodní konference Nano Ostrava 2023.

V rámci projektu SAN4FUEL se uskuteční celkem tři letní školy, ta ostravská byla první v pořadí. Zejména pro doktorandy a postdoky jsme připravili edukativní přednášky jednak na hlavní téma našeho projektu, jímž je produkce vodíku solárním štěpením vody, elektrochemická přeměna odpadního oxidu uhličitého a zejména příprava nových materiálů pomocí inženýrství na úrovni jednotlivých atomů, ale hovořilo se i o dalších otázkách, které by mohly začínajícím vědcům rozšířit obzory,“ uvedl hlavní organizátor letní školy a hlavní řešitel projektu Štěpán Kment.

Jelikož je vedle konkrétních vědeckých výsledků důležitou součástí projektu také spolupráce v rámci mezinárodního týmu a sdílení zkušeností, na letní škole se diskutovaly i další problematiky. Mezi přednášejícími nechyběl renomovaný expert v oblasti elektrokatalýzy a katalýzy Paolo Fornasiero, který z pozice editora vědeckého časopisu ACS Catalysis hovořil o práci s daty, přípravě vědeckého článku nebo o tom, jak se vyhnout nejčastějším chybám a etickým prohřeškům. O možnostech využití stávající spolupráce v dalších evropských projektech mluvila Andrea Nogová z CATRIN, Eirini Ioannou se zaměřila na otázky osobního rozvoje, coachingu a time managementu s ohledem na vědeckou činnost.

Letní škola byla přidružená ke konferenci NanoOstrava 2023, na níž řešitelé projektu SAN4FUEL představí některé ze svých výsledků. Další letní školy se uskuteční u partnerů v Itálii a Německu. Kromě nich se počítá také se společnými workshopy či výměnnými pobyty.

Text: Martina Šaradínová, PR specialista pro VaV
Foto: Petr Havlíček

Vloženo: 16. 5. 2023
Kategorie:  Aktuality
Útvar: 9320 - Řízení VaV + PhD Akademie
Zpět