Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Projekt MES ITI má vnést atraktivitu ve vědě a výzkumu nejen pro mladé studenty a vědce

Dne 25.11.2024 proběhl v aule VŠB-TUO dlouho očekávaný kick-off meeting projektu MES ITI Pokročilé materiály pro energetiku a environmentální technologie. Jedním z diskutovaných témat, na které je projekt zaměřen, je vytvořit natolik atraktivní podmínky ve vědě a výzkumu materiálů pro energetické a environmentální aplikace na VŠB-TUO, aby se zvýšil zájem mladých vědců a studentů o tyto vědní obory i nově vzniklé pracovní pozice v moravskoslezském regionu.

Projekt MES ITI je orientovaný především na průmyslový výzkum v rámci pěti společných výzkumných záměrů v oblasti pokročilých materiálů, nanomateriálů a nanokompozitů pro jejich použití v energetice a souvisejících environmentálních technologiích. V projektu se propojí aplikační potenciál VŠB-TUO společně s partnery z aplikační sféry, který vytvoří silné partnerství jedenácti subjektů.

Výstupem projektu bude zhodnocení aktuálního stavu, navržené řešení pro rozvoj v oblasti multifunkčních materiálů a nanokompozitů, pokročilých materiálů pro akumulaci a uchovávání elektrické energie, experimentálních metod a výzkumu materiálů pro konverzi solární energie, energetických materiálů, materiálů pro akumulaci a transport tepelné energie a odbourání socioekonomických bariér v ostravské metropolitní oblasti.
K tomu také pořízení a modernizace vhodného a nezbytného vybavení.

Projekt je podpořen MŠMT v rámci operačního programu Jana Amose Komenského a také regionální ITI Ostravsko. Všichni tito partneři projektu vložili důvěru do nositele projektu, jímž je VŠB-TUO, CEET, Centrum nanotechnologií. To úzce spolupracuje s pracovníky z VŠB-TUO, FMT, Ústavu geoniky AV ČR, Katedry sociální geografie a regionálního rozvoje a v neposlední řadě Přírodovědecké fakulty, Ostravské univerzity.

Na kick off meetingu projektu MES ITI své výzkumné záměry představili Daniela Plachá, Gražyna Simha Martynková, Bedřich Smetana, Kamil Postava a Jan Ženka. V projektu je kladen důraz na propojení technického a společenskovědního výzkumu vedoucí k prolomení socioekonomických bariér implementace nových technologií založených na pokročilých materiálech v ostravském regionu. Setkání se zúčastnili i partneři z aplikační sféry, např firmy Borospace, s.r.o., MemBrain, s.r.o., Optický klastr, zástupci veřejné správy MSIC a MMR a rovněž zástupci UJEP Ústí nad Labem.

Jedním z hlavních cílů projektu je přinést do ostravské oblasti nová zajímavá témata, která zaujmou mladé vědce a studenty a vytvoří pro ně atraktivní místa v regionu.

„Tento kick off meeting je prvním společným setkáním všech řešitelů a zároveň partnerů a to jak partnerů z výzkumné oblasti, tak partnerů z veřejné správy a z průmyslu. Setkání proběhlo ve velmi příjemné atmosféře a věřím, že se nám v průběhu následujících čtyř let povede společně naplnit výsledky, které jsme si předsevzali a rovněž řešením našich problematik přispějeme ke zvýšení atraktivity našeho kraje.“ konstatovala Daniela Plachá.

Vloženo: 27. 11. 2024
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9360 - Centrum nanotechnologií
Zpět