Ten pořádala Fakulta Materiálově-Technologická jako nositel projektu. Z Centra nanotechnologií se ho zúčastnily dva týmy zapojené do řešení projektu MATUR. Na akci se sešli odborníci z akademické i průmyslové sféry, aby diskutovali o inovacích, které mohou přispět k udržitelnější budoucnosti.
Centrum nanotechnologií (CNT) představilo dvě klíčové přednášky. Gabriela Kratošová přiblížila vývoj sorpčních materiálů na bázi keramiky a karbonizované biomasy, které pomáhají získávat cenné kovy z recyklovaných lithiových baterií. Gražyna Simha Martynková se věnovala souvislostem mezi recyklací bateriových komponent a budoucností udržitelné energetiky.
Tým CNT v současnosti pracuje na inovativních filtrech a kolonovém zařízení, které usnadní získávání druhotných surovin z Li-baterií získaných cestou hydrotermálního procesu rozkladu. Tento projekt vzniká ve spolupráci s odborníky z VŠB-TUO Fakulty strojní a je již součástí národní patentové přihlášky.
Druhý den workshopu se zaměřil na biomedicínské aplikace pokročilých materiálů. Profesor Marcin Basiaga ze Silesian University of Technology (Gliwice, Polsko) představil nové technologie pro výrobu polymerních nanokompozitů využitelných v medicíně a představil svou spolupráci s CNT a týmem Karly Čech Barabaszové. Další aktivitu, která řeší např. povlakování kloubních náhrad, přednesla profesorka Jana Seidlerová v přednášce "Surface modification of Ti-6Al-4V alloy using micro-arc oxidation and physical vapor deposition". Toto téma s praktickým potenciálem rozvíjí prof. Seidlerová s kolegy z CNT Romanem Gaborem a Michaelou Tokarčíkovou společně s paní docentkou Lucií Bačákovou z Fyziologického ústavu AV ČR.
Workshop měl mezinárodní přesah, díky účasti expertů z USA, Rumunska, Itálie a Turecka, kteří se podílejí na společných výzkumných projektech. Zahraniční kolegové spolupracující na projektu se účastnili online. Mezi nimi Khalid Lafdi z USA, Daniela Predoi z NIMP z Rumunska nebo profesor Tugrul Cetinkaya z University of Sakarya v Turecku a Dr. Andrea Sorretino z UNISA v Italií.
Diskutovalo se o možnostech využití moderních materiálů v energetice i průmyslu, a jak přispět k dekarbonizaci a efektivnímu nakládání s odpady. Naše práce v CNT ukazuje, že inovace v oblasti materiálů mohou hrát klíčovou roli v transformaci energetiky, recyklaci i medicíně.
A my jsme hrdí, že můžeme být u toho.