Účastníci hovořili nejen o vývoji nových materiálů pomocí atomárního inženýrství, jejich charakterizaci, ale také o přípravě publikací do prestižních odborných časopisů či možnostech, jak uspět v projektových výzvách programu Horizon Europe. Setkání se konalo v multifunkční aule Dolní oblasti Vítkovice jako „předskokan“ mezinárodní konference Nano Ostrava 2023.
„V rámci projektu SAN4FUEL se uskuteční celkem tři letní školy, ta ostravská byla první v pořadí. Zejména pro doktorandy a postdoky jsme připravili edukativní přednášky jednak na hlavní téma našeho projektu, jímž je produkce vodíku solárním štěpením vody, elektrochemická přeměna odpadního oxidu uhličitého a zejména příprava nových materiálů pomocí inženýrství na úrovni jednotlivých atomů, ale hovořilo se i o dalších otázkách, které by mohly začínajícím vědcům rozšířit obzory,“ uvedl hlavní organizátor letní školy a hlavní řešitel projektu Štěpán Kment.
Jelikož je vedle konkrétních vědeckých výsledků důležitou součástí projektu také spolupráce v rámci mezinárodního týmu a sdílení zkušeností, na letní škole se diskutovaly i další problematiky. Mezi přednášejícími nechyběl renomovaný expert v oblasti elektrokatalýzy a katalýzy Paolo Fornasiero, který z pozice editora vědeckého časopisu ACS Catalysis hovořil o práci s daty, přípravě vědeckého článku nebo o tom, jak se vyhnout nejčastějším chybám a etickým prohřeškům. O možnostech využití stávající spolupráce v dalších evropských projektech mluvila Andrea Nogová z CATRIN, Eirini Ioannou se zaměřila na otázky osobního rozvoje, coachingu a time managementu s ohledem na vědeckou činnost.
Letní škola byla přidružená ke konferenci NanoOstrava 2023, na níž řešitelé projektu SAN4FUEL představí některé ze svých výsledků. Další letní školy se uskuteční u partnerů v Itálii a Německu. Kromě nich se počítá také se společnými workshopy či výměnnými pobyty.
Text: Martina Šaradínová, PR specialista pro VaV
Foto: Petr Havlíček