Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

V Centru nanotechnologií chápeme spolupráci s institucemi u nás i v zahraničí jako klíčovou

Měsíce květen a červen byly bohaté na výjezdy vědců Centra nanotechnologií. Ti jich podnikli hned několik a to jak k partnerům pracujících na společných projektech v Česku i v zahraničí, tak i na mezinárodní veletrh v Německu zaměřený na recyklace baterií a elektroniky.

Tým doktora Romana Gabora zamířil na fyziologický ústav AV ČR v Praze v rámci projektu MATUR, kde se setkali s týmem doc. MUDr. Lucie Bačákové, jež se zabývá biomateriály a tkáňovým inženýrstvím. Na schůzce byly zhodnoceny dosavadní výsledky týmu v oblasti přípravy a aplikace korozně odolných a otěruvzdorných oxidických vrstev a to technikou mikroobloukové oxidace.
Tímto způsobem tým připravuje vrstvy keramických oxidů a zároveň jej testuje pro možné uplatnění, například ve zdravotnictví jako biokompatibilní materiál pro urgentní medicínu (náhrady kloubů). Společné setkání nastínilo plány pro experimentální cíle a možnosti vstupu do dalších projektových výzev v dalších obdobích.

Tým projektu SAFER vedený prof. Danielou Plachou v druhé polovině června navštívil Technickou univerzitu v Chemnitz v Německu s cílem vyhodnocení současných výsledků projektu, ve kterém kolegové z CNT spolupracují v oblasti vývoje nanočástic umožňujících samoregeneraci poškozené matrice kompozitních materiálů.
Do projektu jsou zapojeni i vědci z University of Sao Paulo v Brazílii pod vedením prof. José Maria Rosolena, kteří byli na meetingu online. Hlavní řešitelkou projektu ERA NET je prof. Daisy Nestler  a za českou stranu zástupci české firmy Diafrikt Component, a.s. s Janem Kopeckým a Zdeňkem Hamplem.

Na konci června se ve Frankfurtu v Německu konal mezinárodní veletrh Battery Recycling, který za CNT navštívila prof. Gražyna Simha Martynková. Battery Recycling Conference & Expo je akce, které se účastní výrobci baterií, společnosti zabývající se jejich recyklací, dodavatelé kritických surovin a celý dodavatelský řetězec zabývající se segmentem akumulátorů.
Profesorka Martynková tak měla možnost nasát novinky a inovace z těchto oblastí, seznámit se s novými produkty a službami a inspirovat se inovativními recyklačními technologiemi a nejnovějšími výzkumy v tomto segmentu. Všechny tyto nové poznatky bude nyní moci zužitkovat v dalších výzkumech, které na Centrum nanotechnologií probíhají.

Vloženo: 9. 8. 2024
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9360 - Centrum nanotechnologií
Zpět