Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Vědci vyvinuli první perovskitový luminiscenční solární koncentrátor bez olova

Vědci vyvinuli první perovskitový luminiscenční solární koncentrátor bez olova
Vědci vyvinuli první transparentní luminiscenční solární koncentrátor založený na bezolovnatých perovskitových nanokrystalech.

První transparentní luminiscenční solární koncentrátor založený na bezolovnatých perovskitových nanokrystalech vyvinuli vědci z Českého institutu výzkumu a pokročilých technologií (CATRIN)  a Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava ve spolupráci s kolegy z Univerzity Friedricha Alexandra v německém Erlangenu a Vysokého učení technického v Brně. Unikátní řešení překonává nevýhody dosavadních perovskitových zařízení pro získávání sluneční energie, jimiž je zejména přítomnost olova a nízká stabilita. 

Luminiscenční solární koncentrátory (LSCs) jsou zařízení schopná absorbovat sluneční záření a koncentrovat je na svých okrajích, kde následně dochází k jeho přeměně na elektrickou energii pomocí zabudovaného solárního článku. „Hlavní myšlenkou celého konceptu LSCs jsou energeticky soběstačné budovy, kdy se efektivně využijí jejich obecně velké prosklené plochy k produkci elektrické energie. Díky vysoce luminiscenčním a koloidně stabilním bezolovnatým perovskitovým nanokrystalům, které jsme vyvinuli ve skupině Fotoelektrochemie v CATRIN, jsme mohli zkonstruovat dostatečně transparentní solární koncentrátor, který svými parametry připomíná klasické okno,“ vysvětlil korespondenční autor studie Štěpán Kment, který vedle CATRIN působí rovněž na VŠB – TUO. Článek publikoval časopis Americké chemické společnosti ACS Applied Energy Materials.

Další velkou výhodou nového LSC je absence olova, které se u tohoto typu perovskitových nanokrystalů stále dominantně používá, ale zároveň přináší značné environmentální a zdravotní komplikace. Vědcům se u tohoto nového typu LSC podařilo dosáhnout velice slibných účinností a dobré fotostability. Vědecká práce vznikla zejména díky výborné tuzemské a zahraniční spolupráci.

Luminiscenční solární koncentrátory jsou významným krokem na cestě, jejímž cílem je tvorba  udržitelné a obnovitelné sítě fotovoltaických elektráren zabudovaných do prosklených ploch městských budov. To by mohlo přispět k navýšení využití solární energie bez zbytečných zásahů do krajiny,“ uvedl další z autorů Michal Otyepka z CATRIN a IT4Innovations při VŠB-TUO.

Text: Martina Šaradínová, specialista PR pro VaV

Ilustrační obrázek: Martin Pykal, CATRIN

Vloženo: 26. 7. 2021
Kategorie:  Aktuality
Útvar: 9390 - Centrum energetických a environmentálních technologií
Zpět