Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Nano Ostrava 2023 se zaměří zejména na výzkum a aplikace pro energetiku a životní prostředí

Nano Ostrava 2023 se zaměří zejména na výzkum a aplikace pro energetiku a životní prostředí
Energie a životní prostředí. Právě tak zní podtitul letošní konference Nano Ostrava 2023, která se zaměřuje na nanotechnologie, nano- a pokročilé materiály a jejich aplikace. Uskuteční se od 15. do 18. května v multifunkční aule Gong Dolní oblasti Vítkovice a vystoupí na ní přední tuzemští i zahraniční odborníci. Konferenci pořádá již tradičně Centrum nanotechnologií, jedna ze součástí Centra energetických a environmentálních technologií VŠB-TUO. Zájemci se na ni mohou registrovat do 5. května.

Vzhledem k tomu, že jsme se stali součástí CEET, a s ohledem na vysokou aktuálnost témat, je letos konference zaměřena zejména na aplikace nových materiálů pro energetické a environmentální technologie. Zahrnuty jsou ale také přednášky na téma bezpečnosti a rizik nanomateriálů a nanotechnologií nebo aplikací těchto materiálů a technologií v biomedicíně, chybět nebudou ani přednášející z průmyslu. Ve třetí sekci se budeme věnovat charakterizaci nanomateriálů, kam spadají různé mikroskopické, rentgenové, spektroskopické a další techniky,“ uvedla ředitelka Centra nanotechnologií a prezidentka konference Daniela Plachá.

Stejně jako v předchozích letech uvítá konference významné zahraniční vědce. Se zvanými přednáškami vystoupí například Paolo Fornasiero z Univerzity v Terstu, Mark H. Rümmeli ze
Soochow University nebo Jagadeesh Rajenahally z Leibniz Institute for Catalysis v německém Rostocku. Současně se ale představí špičkoví tuzemští vědci včetně laureáta ocenění Česká hlava a ceny Neuron teoretického chemika Pavla Hobzy, jednoho z nejvýznamnějších tuzemských nanotechnologů Martina Pumery nebo prorektorky pro vědu a výzkum VŠB-TUO Jany Kukutschové.

Někteří z nich se naší konference zúčastní poprvé. Těšíme se nejen na inspirativní vystoupení, ale rádi bychom s těmito špičkovými vědci hledali možnosti pro další spolupráci,“ doplnila Plachá. Podle ní ale setkání odborníků podporuje i mladé vědce a nadšené studenty a pomáhá jim otevřít dveře k vědecké kariéře. Formou posterů se na ní mohou prezentovat nejen doktorandi, ale i studenti magisterských programů.

Konference, která se uskuteční poosmé, se letos více otevře nejen vědeckým institucím, ale i regionu. Pozvány byly i tři ostravské střední školy - Střední průmyslová škola chemická akademika Heyrovského, Matiční gymnázium a Wichterlovo gymnázium, jehož dva studenti dokonce představí své práce zpracované v rámci SOČ.

Nano Ostrava se poprvé uskutečnila v roce 2008, od té doby ji Centrum nanotechnologií pořádá každé dva roky za účasti zhruba 120 hostů. Setkání nabízí pokaždé spoustu příležitostí k otevřené diskuzi mezi vědci, studenty a zástupci firem, kteří se zajímají o výzkum a vývoj nanomateriálů a nanotechnologií. Podrobné informace jsou dostupné na nanoostrava.cz, kde se nachází i registrační formulář. 

Text: Martina Šaradínová, PR specialista pro VaV

Vloženo: 31. 3. 2023
Kategorie:  Aktuality
Útvar: 9320 - Řízení VaV + PhD Akademie
Zpět