Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Univerzita na Veletrhu vědy představila výzkum, spolupráci i služby pro doktorandy

Univerzita na Veletrhu vědy představila výzkum, spolupráci i služby pro doktorandy
Faraonovy hady, hlavolamy, zábavné kvízy, virtuální prohlídku datového sálu se superpočítači či řadu zajímavých pokusů i informací nabídli zástupci VŠB-TUO na letošním Veletrhu vědy Akademie věd ČR v pražských Letňanech. Na největší populárně naučné akci v České republice zaměřené na vědu se pod hlavičkou univerzity prezentovaly oba vysokoškolské ústavy, Fraunhoferova inovační platforma i PhD Akademie.

Jsem velmi ráda, že jsme se mohli představit na takto zajímavé a inspirativní akci. Poprvé jsme zde prezentovali Fraunhoferovu inovační platformu, tedy v tuzemsku unikátní propojení naší univerzity a ústavů Fraunhoferovy společnosti, a její spolupráci s našimi vysokoškolskými ústavy. Zejména návštěvníkům z řad vysokoškoláků jsme přiblížili aktivity naší PhD Akademie, která si klade za cíl být „pomocnou rukou“ pro naše doktorandy a přispět k jejich profesnímu i osobnostnímu růstu. Velmi mě potěšilo, jak velkému zájmu veřejnosti se věda těší,“ uvedla prorektorka VŠB-TUO pro vědu a výzkum Jana Kukutschová.

Premiéru na Veletrhu vědy mělo i Centrum energetických a environmentálních technologií (CEET). Návštěvníkům představilo svůj výzkum od nanotechnologií a materiálů pro nízkouhlíkovou a udržitelnou energetiku až po environmentální technologie. „Tento veletrh je ideální pro představení našeho vysokoškolského ústavu. Širokou i odbornou veřejnost zaujal náš program, kdy při výrobě cukrové vaty nahlédli pod pokličku nanovláken, a také jsme se dotkli lehce chemie při experimentu známém pod názvem Faraonovi hadi,“ uvedla marketing a PR manažerka CEET Zuzana Wrbková.

Jak vypadá superpočítač, co se na něm počítá a k čemu jej lze využívat, vysvětlovali zájemcům zástupci národního superpočítačového centra IT4Innovations. Připraveny měli soutěže pro děti i dospělé, příchozí se mohli mezi superpočítače přímo podívat díky virtuální realitě.

Veletrhu vědy jsme se účastnili již potřetí a opět jsme si potvrdili, že na této největší české populárně naučné akci nemůžeme chybět. Je to to správné místo, kde můžeme širokou veřejnost seznámit se superpočítači a s tím, k čemu slouží. Zájem dětí i dospělých o námi připravený program byl obrovský, a to nás velmi těší,“ uvedla tisková mluvčí národního superpočítačového centra IT4Innovations Zuzana Červenková.   

Veletrh vědy pořádá každoročně od roku 2015 Akademie věd ČR. Ukazuje vědu ve všech jejích podobách a prezentuje návštěvníkům to nejzajímavější ze světa přírodních, technických, humanitních i společenských oborů. Během tří dnů nabídl Veletrh vědy více než 100 expozic, které doplnil doprovodný program ve formě panelových diskuzí, přednášek a workshopů. Návštěvnost letos dosáhla 46.000 osob.

Text: Martina Šaradínová, PR specialista pro VaV
Foto: Zuzana Wrbková, marketing a PR manažerka CEET

Vloženo: 12. 6. 2023
Kategorie:  Aktuality
Útvar: 9320 - Řízení VaV + PhD Akademie
Zpět