Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Colours and voices of hydrogen

Colours and voices of hydrogen
O vodíku mluví nejen celá Evropa, ale i svět. Jaký hlas má v Moravskoslezském kraji? Ačkoliv je to bezbarvý plyn, jeho původ hýří pestrou škálou barev. Kdy budeme jezdit vodíkovými auty a jak bude vypadat nové vodíkové město?

V rámci Meltingpotu představí Moravskoslezský kraj svou vodíkovou vizi diskuzí COLOURS AND VOICES OF HYDROGEN. Jedním ze čtyř účastníků této diskuze bude ředitel CEET VŠB-TUO, Stanislav Mišák, který v rámci svého bloku představí vizi za vysokoškolský ústav CEET.

„Vodík je obrovské téma. Je to palivo budoucnosti. Ten neuvěřitelně lehoučký prvek se stává těžkým favoritem ve světě energetiky. Vodík je nejrozšířenějším prvkem ve vesmíru, na Zemi je na třetím místě za kyslíkem a křemíkem. Jeho využívání je prostě geniální nápad, kterého se musíme chytnout a držet. Těším se na diskuzi, ve které budeme řešit, jak jednou budou vypadat vodíková města nebo třeba kdy budeme běžně jezdit vodíkovými auty. Mnozí si zatím neumí představit, jak mnohostranné využití vodík nabízí, že třeba může dodávat energii na hudebním festivalu, to je přece super. Ale pozor, o Moravskoslezském vodíkovém údolí nebudeme jen fantazírovat, diskutovat budeme s předními hlasy z regionu, s vizionáři a odborníky z oboru,“ uvedl 1. náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro průmysl a energetiku Jakub Unucka.

Kromě Jakuba Unucky se diskuze zúčastní Jan Světlík, který stál u vybudování první veřejné vodíkové plničky v republice a vodík je jeho velkým tématem. Dalším řečníkem bude Stanislav Mišák, ředitel Centra energetických a environmentálních technologií, které se jako ústav při VŠB-TUO zaměřuje na výzkum a vývoj v oblasti nízkouhlíkové a udržitelné energetiky. Čtvrtým řečníkem bude Daniel Minařík, šéf Moravskoslezského Vodíkového Klastru, který na zadání Moravskoslezského kraje vodíkovou diskuzi na Meltingpotu zajišťuje.

Kraj také prostřednictvím Moravskoslezského Vodíkového Klastru na festival dodá vodíkový generátor, který bude v areálu festivalu napájet elektřinou stan merchandisingu a vykryje tak veškerou spotřebu během dne i noci. Použit bude lokálně vyrobený vodík tak, aby byla zachována uhlíková neutralita spotřeby.

Hodinová diskuze Colours and Voices of Hydrogen se v rámci Meltingpotu uskuteční v sobotu 22. července od 17:15 v malém sále auly GONG v ostravských Dolních Vítkovicích. „Vodík je bezbarvý plyn, přesto mu EU dává nejrůznější barvy, podle toho, z čeho byl vyrobený. Tady vidím skvělou souvislost s nejbarevnějším festivalem na světě. Takže kde jinde diskutovat o vodíku než právě na Coloursech. Přijďte na Meltingpot a nebojte se ptát, oponovat, diskutovat. Těšíme se na Vaše názory“, vyzval festivalové hosty náměstek hejtmana Jakub Unucka.

Vloženo: 17. 7. 2023
Kategorie:  Aktuality
Útvar: 9390 - Centrum energetických a environmentálních technologií
Zpět