Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Řešitelé projektu SAFER ladili postup při vývoji nových kompozitních materiálů

Řešitelé projektu SAFER ladili postup při vývoji nových kompozitních materiálů
Vývoj materiálů, které vznikají kombinací keramiky a uhlíkových vláken, je hlavním úkolem mezinárodního projektu SAFER (z angl.. Self-healing fiber ceramic matrix composite) pod vedením Daisy Nestler z Technické univerzity Chemnitz. Jedním z partnerů projektu je Centrum nanotechnologií CEET, které se v tomto týdnu stalo hostitelem prvního setkání řešitelského týmu.

V něm spolupracují rovněž vědci z  jedné z nejvýznamnějších vysokých škol v Brazílii, University of Sao Paulo, a odborníci z tuzemské firmy Diafrikt Components. Návštěva této společnosti byla rovněž jedním z bodů programu.

Kompozity s neoxidickou keramickou matricí (CMC) jsou materiály vytvořené kombinací keramiky a vláken, uhlíkových nebo keramických. Díky této kombinaci mají vysokou pevnost a odolnost v extrémních podmínkách, jako je vysoká teplota a mechanické namáhání. Proto se často využívají například jako součásti letadel nebo výfukových systémů raketoplánů, kde je nutná odolnost vůči extrémním teplotám a tlakům. Vláknová keramika nevypouští při tření žádný jemný prach, proto lze materiál aplikovat také ve frikčních procesech a pro výrobu energie ve vodíkových motorech.

Vzhledem k tomu, že monolitická keramika je křehká, je její použití poměrně omezené. S vloženými uhlíkovými vlákny se však stává tvárnější a má vysokou teplotní odolnost. V rámci projektu SAFER bude tento vynikající materiál dále funkcionalizován uhlíkovými nanostrukturami tak, aby se zlepšily jeho mechanické vlastnosti a získal samoregenerační vlastnosti,“ uvedla ředitelka Centra nanotechnologií Daniela Plachá.

Vědci plánují výrobu materiálu pomocí velkoplošného vstřikování, po němž bude následovat pyrolýza a proces LSI (Laser Shock Induced Fracture). Jedná se o pokročilou techniku využívanou k manipulaci a modifikaci materiálů za použití laserových pulzů. Dalším cílem je recyklace připraveného materiálu, aby se snížila uhlíková stopa výrobního procesu i výrobní náklady. Odborníci se zaměří rovněž na posouzení vlivu materiálu a jeho výroby na životní prostředí, aby v případě potřeby byli schopni nežádoucím jevům předcházet.

Centrum nanotechnologií se na projektu podílí přípravou nanočástic, které zajistí samoregenerační vlastnosti materiálu, i na přípravě a modifikaci uhlíkových vláken a nanostruktur. Rovněž aktivně vstupujeme do hodnocení životního cyklu materiálu a jeho testování,“ objasnila profesorka Plachá.

Projekt s finanční podporou Technologické agentury ČR (výzva ERA NET) odstartoval letos v červnu a potrvá do května 2026. Bližší informace o projektu jsou dostupné na https://www.tu-chemnitz.de/SAFER/.

Text: Martina Šaradínová, PR specialista pro VaV
Foto: Tomáš Sláma 

Vloženo: 28. 11. 2023
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9390 - Centrum energetických a environmentálních technologií
Zpět