Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

4 výzkumné záměry, 1 cíl. Prestižní projekt MATUR si dává za cíl snížení energetické náročnosti průmyslové výroby

4 výzkumné záměry, 1 cíl. Prestižní projekt MATUR si dává za cíl snížení energetické náročnosti průmyslové výroby
Pro splnění takového úkolu, se nelze omezit pouze na energetickou transformaci a udržitelnost. Neméně důležité je vymyslet přístupy a materiály, aby bylo zajištěno snižování energetické náročnosti průmyslu, kde materiálové inženýrství hraje klíčovou roli.

V oblasti technologie a charakterizace nanomateriálů a nanokompozitů jsou do projektu zapojeni vědci z Centra nanotechnologií CEET v čele s ředitelkou prof. Ing. Gražynou Simha Martynkovou, Ph.D. a týmem aktivity Ing. Karly Čech Barabaszové Ph.D. Paed.IGIP a Ing. Lukáše Halagačky, Ph.D. 

Velmi aktuální tématikou v oblasti kompozitů materiálů pro energetiku a environmentální aplikace je výzkum nanovláken, kde se očekává efekt nanokompozitů s výraznou možností ovlivnit zlepšení provozních parametrů a zvýšení bezpečnosti a účinnosti přeměny energie.  

Protože prof. Martynková klade vysoký důraz na individualitu každého, kooperaci v týmu a udržování zdravého prostředí pro realizaci nápadů, před samotným zahájením prací na projektu se zapojila do výjezdní porady konané v Krakowě, kde se podílející účastníci projektu měli možnost potkat s excelentní vědkyní Prof. dr hab. inż. Urszulou Stachewicz (DSc, PhD, MSc), profesorkou z materiálových věd z fakulty Metals Engineering and Industrial Computer Science AGH v Krakowě a obohatit se o cenné know-how, které lze aplikovat právě v projektu MATUR.

Vloženo: 6. 5. 2024
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9360 - Centrum nanotechnologií
Zpět