Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Tým doktorky Holešové z Centra nanotechnologií vyvinul unikátní polycaprolactonový film, který přinese změnu nejen v oblasti léčiv

Aktuálně je jednou z velkých výzev a témat v oblasti léčiv problém zvyšujícího se výskytu odolných mikrobiálních infekcí. To by mohl vyřešit vývoj a použití nanokompozitní vrstvy s antimikrobiálními účinky, která slibuje snížení mikrobiálních infekcí a s ní související toxicity.

V předchozí publikaci doktorka Holešová uváděla, že při přípravě antimikrobiálního PCL filmu přidali do obsahu nanokompozitů antifungicidního činitele v podobě ciclopirox olaminu. Tímto spojením se podařilo dospět k dlouhodobějšímu efektu antimikrobiální aktivity. 

V navazujícím výzkumu se však tým doktorky Holešové ponořil ještě hlouběji do výzkumu. Pomocí studie chtějí předat vhled do přípravy PCL filmu, jeho struktury, vlastností, jak termálních, mechanických, tak i antimikrobiálních. 

V nové publikaci doktorky Holešové je tak možné se dozvědět více o materiálu PCL filmu, přípravě, odzkoušení vzorků, výsledky testů PCL filmu a závěr, jak s polycaprolactonovým filmem pracovat. 

Takový poznatek je klíčovým nejen v medicíně v odvětví implantátů, distribuce léčiv, biomedicíně, ale i v potravinářském průmyslu, konkrétně obalovém. 
Užití takového tenkého PCL „povlaku“ může být přínosem například v těchto oblastech: 

  • Mnohem pomalejší uvolňování léčivé látky na cílené místo
  • Déle trvající antimikrobiální účinnost
  • Menší náchylnost k mechanickému poškození 

A jakými slovy by ohodnotila zdárné výsledky výzkumu Ing. Sylva Holešová, Ph.D.? 

„Podařilo se nám připravit materiál s vysokou antimikrobiální účinností v dlouhých časových intervalech, a proto tyto nanokompozity otevírají nové cesty pro možnou aplikaci například při dodávání léčiv na cílené místo v organismu s dlouhodobým účinkem. Mám z toho radost, nejen já, ale i celý tým.“

Vloženo: 13. 5. 2024
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9360 - Centrum nanotechnologií
Zpět