Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Každý z návštěvníků stánku CNT na Majálesu si mohl vyzkoušet úkoly s nanovědní tématikou a zasoutěžit si o jedinečný nanodrink

Dne 17.5. proběhl v prostorách Slezskoostravského hradu Majáles zorganizovaný iniciativou stavovské unie studentů.

Jelikož je tato akce pořádaná studenty VŠB-TUO a Ostravské univerzity pro mladé lidi a jejím cílem je nejen se dobře pobavit, ale také se dozvědět něco nového, rozhodli jsme se, že s Centrem nanotechnologií předáme návštěvníkům co nejvíce právě z tohoto vědního oboru. 

Přestože se může zdát být složité přiblížit nanotechnologie široké veřejnosti, opak je pravdou. Pojali jsme to důmyslně a pro návštěvníky si připravili několik soutěžních úkolů, kdy za jejich splnění mohli získat dárek v podobě microdrinku (nanodrinku) Waterdrop plného svěží energie. 
Tuto skvělou studentskou akci již tradičně navštěvují lidé napříč všemi věkovými kategoriemi, proto jsme i my přiměřeně tomu zvolili skladbu soutěžních úkolů.

Na stánku CNT mohli návštěvníci najít například: 
KOUZELNÝ POVRCH – U kterého hádali, zda se jedná o povrch ošetřený speciálním nanopřípravkem odpuzujícím vodu. 
ODHALTE NANOMATERIÁLY - Kdy z ukázek běžně používaných produktů tipovali, zda se v nich nachází nanočástice (například v opalovacím krému, mouce, dochucovadlu, krekru, impregnaci na boty, apod)...Schválně, jak byste odpověděli vy? 
NANOSVĚT V PEXESU – Formou hry se soutěžící snažili seřadit tři obrázky patřící k sobě, kdy jeden snímek zobrazoval rostlinu či zvíře, dalším pořízeným snímkem byl záběr z elektronového mikroskopu a na posledním snímku byl vyobrazen jev či použití daného materiálu, např. (1) bodlák – (2) snímek jeho ostnatých zakončení listů pod elektronovým mikroskopem – (3) vypadá podobně jako suchý zip. 

Slovy doktorky Holešové se akce více než povedla: „Musím říct, že reakce mě opravdu překvapily, lidé měli o nanotechnologie opravdu zájem a nejenom ti mladší. Měli spoustu dotazů nebo naopak sami sdíleli své zkušenosti. Nakonec si za splnění úkolů mohli namíchat osvěžující microdrink Waterdrop. Škoda jenom, že nám úplně nepřálo počasí, myslím si, že kdyby bylo hezky, tak by byla účast ještě větší. Ale i tak si myslím, že akce měla velký úspěch.“ 

K vidění byly i další ukázky, které můžete shlédnout, pokud nás přijdete navštívit na dalších akcích. V následující době se bude CNT účastnit například Chemie na hradě dne 25. 6. 2024

Vloženo: 6. 6. 2024
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9360 - Centrum nanotechnologií
Zpět