Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Výzkumný tým MEL posílil chemik Soichiro Nakatsuka

Výzkumný tým MEL posílil chemik Soichiro Nakatsuka
Na chemické modifikace nanomateriálů, zejména uhlíkových nanostruktur jako je grafen nebo uhlíkové nanotrubičky pro využití v katalýze a elektrochemii, se zaměří nová vědecká posila Materials-Envi Lab (MEL) v Centru nanotechnologií CEET Soichiro Nakatsuka.

Mladý vědec s doktorátem z Kwansei Gakuin University přišel do Ostravy z Japonska, aby se mimo jiné zapojil do řešení projektů REFRESH a Glas-A-Fuels.

Mým hlavním výzkumným tématem je atomárně přesná vícenásobná heteroatomární substituce v uhlíkových nanostrukturách. Využívám k tomu Schlenkovy techniky, které jsou nezbytné pro manipulaci se sloučeninami citlivými na vzduch a vlhkost a umožňují bezpečné provádění chemických reakcí v inertní atmosféře. V MEL budu provádět organickou syntézu funkcionalizovaných derivátů grafenu nebo tzv. bottom-up syntézu malých molekul, které připomínají fragmenty grafenu, za účelem jejich aplikace v katalýze a elektrochemii,“ představil svůj výzkum Nakatsuka.

Přiznává, že před příchodem do nového působiště řešil celou řadu otázek. „Hodně jsem diskutoval s vedoucím skupiny Aristeidisem Bakandritsosem a musím říct, že všechny mé obavy byly rozptýleny. Netřeba dodávat, že vedoucí naší laboratoře je Radek Zbořil a já jsem tak dostal příležitost pracovat s úžasnými vědci. Takže kdo by takovou příležitost odmítl? Rozhodl jsem se opustit Japonsko se svou ženou a přijmout tuto výzvu,“ doplnil chemik.

Doktor Nakatsuka přes své mládí publikoval řadu významných prací, které získaly již přes 3000 citací. Jeho objevy v oblasti organické chemie a materiálového výzkumu otiskly nejprestižnější světové časopisy včetně Journal of the American Chemical Society, Angewandte Chemie nebo Advanced Materials. Nakatsuka je dalším z perspektivních mladých výzkumníků, kteří na VŠB-TUO přicházejí i díky projektu REFRESH. Zapojí se ale i do mezinárodního projektu Evropské výzkumné rady Glas-A-Fuels, jenž cílí na vývoj biopaliv nové generace.

Text: Martina Šaradínová
Foto: Petr Havlíček

Vloženo: 17. 6. 2024
Kategorie:  Aktuality
Útvar: 9110 - Kancelář prorektora pro strategii a spolupráci
Zpět