Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Vědkyně Swati Verma přijela na VŠB-TUO vyvíjet materiály pro životní prostředí

Vědkyně Swati Verma přijela na VŠB-TUO vyvíjet materiály pro životní prostředí
Na pomezí materiálové chemie a environmentálního inženýrství se nachází výzkum chemičky Swati Verma, která od konce loňského roku působí v Materials-Envi Lab (MEL) v Centru nanotechnologií CEET. Vědecké zaměření výzkumné skupiny i projektu REFRESH ji zaujaly natolik, že se rozhodla pro velkou změnu a s celou rodinou se přestěhovala z jihokorejského Soulu do Ostravy. Na VŠB-TUO se věnuje návrhu a syntéze atomárních katalyzátorů pro environmentální aplikace.

Velmi mě zaujalo výrazné výzkumné zaměření MEL na nanomateriály pro environmentální aplikace a také možnost spolupracovat se špičkovými vědci v tomto oboru. Projekt REFRESH dokonale odpovídá mé specializaci a zájmu o vývoj pokročilých materiálů pro čištění vody, zejména pro odstraňování perzistentních chemikálií, jako jsou farmaceutické sloučeniny a polyfluorované organické látky,“ uvedla absolventka magisterského studia chemie na Univerzitě v Dillí, která získala doktorát na Indian Institute of Technology Roorkee. V posledních letech pracovala na Hanyang University v Soulu.

Výzkumnice bude těžit ze svých zkušeností v oblasti inženýrství nanomateriálů pro environmentální aplikace. „Mým úkolem je zejména návrh a syntéza atomárních katalyzátorů pro fotokatalytickou degradaci obtížně rozložitelných organických polutantů.  Zvláště se soustředím na vývoj atomárních katalyzátorů na bázi uhlíku, přičemž upravuji uhlíkové nosiče s cílem zvýšit katalytickou aktivitu ukotvených atomů kovů,“ přiblížila svůj nynější výzkum Verma.

Mezi své zatím nejvýznamnější vědecké úspěchy řadí vývoj vysoce efektivní dvoustupňové elektrochemické syntézy grafen oxidu. Podílela se také na vývoji keramických filtrů pro čištění vzduchu, které umožňují fotokatalytické odstraňování formaldehydu – jedné z nejčastějších toxických látek v interiérech. Tento výzkum ukázal efektivní přístup ke zlepšení kvality vnitřního ovzduší pomocí pokročilých fotokatalytických materiálů.

Do budoucna chce pokročit ve vývoji atomárních katalyzátorů pro environmentální sanaci, zejména v oblasti fotokatalytického a elektrochemického rozkladu perzistentních polutantů, jako jsou PFAS a farmaceutické kontaminanty. „Prostřednictvím svého působení v MEL a projektu REFRESH chci propojit základní výzkum s reálnými aplikacemi a zajistit, aby nejmodernější materiály přispívaly k řešení globálních environmentálních výzev,“ uvedla vědkyně.

Do Ostravy se přestěhovala s dcerou a manželem, který rovněž pracuje na VŠB-TUO. „Byla to pro nás vzrušující změna a užíváme si objevování města, jeho kultury i okolí. Vřelost a podpora týmu MEL nám přechod velmi usnadnily a těšíme se na to, až se zde plně zabydlíme a využijeme tuto novou kapitolu naplno,“ uzavřela.

Text: Martina Šaradínová, PR manažerka projektu REFRESH
Foto: Petr Havlíček 

Vloženo: 11. 2. 2025
Kategorie:  Aktuality
Útvar: 9110 - Kancelář prorektora pro strategii a spolupráci
Zpět