CEET, Centrum energetických a environmentálních technologií je vysokoškolským ústavem VŠB – Technické univerzity Ostrava, který vznikl 1. 1. 2021 sloučením čtyř univerzitních výzkumných ústavů - Centra nanotechnologií (CNT), Výzkumného energetického centra (VEC), Centra ENET (CENET) a Institutu environmentálních technologií (IET).
V roce 2021, tedy hned v prvním roce svého fungování, se CEETu podařilo obhájil své pevné místo v organizační struktuře VŠB-TUO a s významným více než 25% podílem vědeckého výkonu stanul na samé špičce v celouniverzitním srovnání.
Naší vizí je vybudování uznávaného výzkumného centra zaměřeného na vývoj nových technologií a materiálů pro nízkouhlíkovou a udržitelnou energetiku a environmentálních technologií v souladu s principy cirkulární ekonomiky.
Naším společným jmenovatelem je energetická transformace, tedy téma prolínající se nejrůznějšími oblastmi našeho života od dopravy přes průmysl až po životní prostředí.
Prostřednictvím výzkumu a vývoje chceme nabídnout moderní technologie a metody, díky nimž dokáže Česká republika zvládnout a úspěšně dokončit energetickou transformaci, tedy přechod od fosilních paliv k využívání čisté energie. Mimořádně důležitým cílem našeho programu je vedle zmíněné transformace také energetická soběstačnost a surovinová nezávislost na zemích s nestabilním geopolitickým prostředím. Uplatnění uvedených principů musí v praxi směřovat k zajištění rovnováhy politických opatření, technologických možností
a ekonomických očekávání.
CEET je díky složení svých vědeckých týmů, ve kterých se na více než 200 vědců věnuje základnímu, základnímu orientovanému i aplikovanému výzkumu, zcela unikátní a dokáže tak energetickou problematiku řešit skutečně komplexně. Stejně jako celý svět i my hledáme bezemisní zdroje, nicméně dalším důležitým požadavkem je nalézt taková řešení, která nevedou k vytváření dalšího odpadu a nároků na skládkování.
Současně se věnujeme i problematice snižování již vzniklých znečišťujících látek jak v odpadních plynech a ovzduší, tak i ve vodách. Jedna z prioritních surovin, se kterou v rámci vědy a výzkumu počítáme, je vodík. S jeho pomocí chceme například zajistit částečně energetickou soběstačnost a surovinovou nezávislost pro některé z regionů.