Prioritní osa: 1. Využívání inovačního potenciálu
Oblast podpory: 1.2 Zintenzivnění využívání výsledků aplikovaného výzkumu především malými a středními podniky
Identifikační číslo: NPF304011Y352
Vedoucí partner: VŠB – TUO, Výzkumné energetické centrum
Hlavní přeshraniční partner: Žilinská univerzita v Žilině, Katedra energetické techniky
Začátek realizace projektu: 09/2020
Ukončení projektu: 08/2022
Řešitel: Doc. Dr. Ing. Tadeáš Ochodek
Cíle projektu
Primárním cílem projektu byl rozvoj spolupráce mezi dvěma univerzitními pracovišti a malými a středními podniky (MSP), které představují cílovou skupinu projektu. MSP díky vytvořenému "partnerství" profitovaly z přístupu ke špičkovému vybavení univerzit a nejnovějších poznatků v oboru díky přenosu znalostí z akademického prostředí. Aktivnější propojení univerzit se světem podnikání umožnilo zlepšit inovační systém a konkurenceschopnost MSP, které mají v rozvoji místních ekonomik nezastupitelnou roli. Přenos znalostí probíhal v rovině transferu výsledků výzkumu. Projekt se zaměřoval zejména na firmy zabývající se vývojem a výrobou spalovacích zařízení na tuhá paliva malých a středních výkonů (do cca 300 kW), dalším zaměřením byly také alternativní energetické zdroje a techniky ochrany ovzduší.
Aktivity projektu
Realizaci aktivit projektu byla rozdělena do několika tematických oblastí:
- Vytvoření pracovního / expertního týmu
V rámci aktivity došlo k vytvoření expertního týmu, který byl složen z vědeckých pracovníků obou partnerů a také zástupců MSP. Z řad vědeckých pracovníků byli vybírání řešitelé, kteří se již v minulosti podíleli na mnoha výzkumných úkolech pro aplikační sféru a měli dobré kontakty na průmyslové partnery v příhraničním regionu s dobrou znalostí současných potřeb podniků v oblasti energetických zdrojů, tepelné techniky, vytápěcích systémů, emisí znečišťujících látek a dalších aspektů souvisejících s provozem těchto technologií a jejich vlivu na kvalitu ovzduší a bezpečnost obsluhy. Prostřednictvím expertního týmu byla zajištěna součinnost s MSP společně s koordinační činností projektových manažerů.
- Aktivity na vytváření vazeb a součinnosti mezi podniky a středisky výzkumu a vývoje a vysokými školami
Aktivita přispěla k vytvoření sítě partnerských podniků, jejímž účelem bylo posilování vazeb a rozvoj spolupráce s výzkumnými organizacemi se specializací v oboru energetika. Cílem tohoto partnerství byla propagace výzkumných aktivit univerzitních pracovišť v oblasti spalovacích zařízení na tuhá paliva malých výkonů a zajištění komercializace výsledků výzkumu. MSP díky těmto vazbám získaly možnost využívat odborných služeb a výzkumnou infrastrukturu těchto pracovišť, a také nejnovější poznatky potřebné k zvýšení své inovační výkonnosti.
- Realizace aplikovaného výzkumu / vývoje na základě definice požadavků s důrazem na zapojení středisek výzkumu / vývoje a vysokých škol
Realizace výzkumu byla stěžejní aktivitou projektu. Pracoviště VEC provádí zkoušky podle zákonných postupů pro uvádění výrobků (zařízení pro přípravu teplé vody a ústřední vytápění) na trh. MSP, které se zapojily do realizace projektu, avšak ne v pozici projektového partnera, získaly přístup ke špičkovému přístrojovému a zkušebnímu vybavení, které jim umožnilo uskutečnit průmyslový výzkum a experimentální vývoj dle nejnovějších standardů a plně v souladu s vlastními potřebami. V této činnosti jim byl nápomocen kvalifikovaný personál obou výzkumných organizací (VP a HCP). Všem MSP byla přidělena přibližně stejná kapacita pracoviště s přihlédnutím k náročnosti výzkumných úkolů a zájmu jednotlivých MSP. Navázání kontaktů a bližší propojení akademické sféry s praxí bylo základním předpokladem pro další rozvoj spolupráce formou kolaborativního výzkumu. Výsledkem aktivity byly nové poznatky a zkušenosti, které získali zástupci MSP a které jim pomohly k nastartování/zintenzivnění inovačních procesů v podniku. Mezi výstupy projektu patřily především protokoly z měření a ověřování, dále se pracovníci VP a HCP podíleli na přípravách návodů k provozu/obsluze zařízení, konstrukčních návrzích pro zdokonalení provozních a užitných vlastností, postupech pro efektivní komercializaci výsledků výzkumu aj.
Příručka - Paliva a jejich vlastnosti
Cílové skupiny
Projekt se svými aktivitami zaměřoval na malé a střední podniky.
Místo realizace projektu
Česká republika:
- Moravskoslezský kraj - Ostrava
Slovenská republika:
- Žilinský kraj - Žilina
Partneři projektu
Vedoucí partner (VP)
Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava
Centrum energetických a environmentálních technologií
Výzkumné energetické centrum
- listopadu 2172/15
708 00 Ostrava
Kontaktní osoby projektu (VP) |
|
Tel.: +420 597 323 847 |
Tel: +420 597 323 876 |
Hlavní přeshraniční partner (HCP
Žilinská univerzita v Žiline
Strojnícka fakulta
Katedra energetickej techniky
Univerzitná 8215/1
010 26 Žilina
Slovenská republika
Kontaktní osoby projektu (HCP) Doc. Ing. Michal Holubčík, PhD. Tel.: +421 41 / 513 2855
|
Ing. Katarína Kaduchová, PhD. Tel.: +421 41 / 513 2857
|
Financování projektu
Celkové oprávněné výdaje na realizaci aktivit projektu: 310 412,12 EUR z toho:
Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava: 154 498,22 EUR
Žilinská univerzita v Žiline: 155 913,90 EUR
Prostředky ze zdrojů EU: 85 % | Státní prostředky: 5 % | Jiné veřejné zdroje: 10 %
Více informací o programu INTERREG V-A naleznete na: https://www.sk-cz.eu/sk/
Projekt je realizován v rámci Operačního programu INTERREG V-A Slovenská republika – Česká republika, který je spolufinancován z Evropského fondu pro regionální rozvoj.