Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 31. 5. 2024!

První letní školu projektu SAN4FUEL hostila Ostrava

První letní školu projektu SAN4FUEL hostila Ostrava
První letní školu evropského projektu SAN4FUEL, na němž spolupracují vědci z Centra energetických a environmentálních technologií (CEET) VŠB-TUO, CATRIN Univerzity Palackého, Univerzity v Terstu a Univerzity Friedricha Alexandera v německém Erlangenu, hostila Ostrava.

Účastníci hovořili nejen o vývoji nových materiálů pomocí atomárního inženýrství, jejich charakterizaci, ale také o přípravě publikací do prestižních odborných časopisů či možnostech, jak uspět v projektových výzvách programu Horizon Europe. Setkání se konalo v multifunkční aule Dolní oblasti Vítkovice jako „předskokan“ mezinárodní konference Nano Ostrava 2023.

V rámci projektu SAN4FUEL se uskuteční celkem tři letní školy, ta ostravská byla první v pořadí. Zejména pro doktorandy a postdoky jsme připravili edukativní přednášky jednak na hlavní téma našeho projektu, jímž je produkce vodíku solárním štěpením vody, elektrochemická přeměna odpadního oxidu uhličitého a zejména příprava nových materiálů pomocí inženýrství na úrovni jednotlivých atomů, ale hovořilo se i o dalších otázkách, které by mohly začínajícím vědcům rozšířit obzory,“ uvedl hlavní organizátor letní školy a hlavní řešitel projektu Štěpán Kment.

Jelikož je vedle konkrétních vědeckých výsledků důležitou součástí projektu také spolupráce v rámci mezinárodního týmu a sdílení zkušeností, na letní škole se diskutovaly i další problematiky. Mezi přednášejícími nechyběl renomovaný expert v oblasti elektrokatalýzy a katalýzy Paolo Fornasiero, který z pozice editora vědeckého časopisu ACS Catalysis hovořil o práci s daty, přípravě vědeckého článku nebo o tom, jak se vyhnout nejčastějším chybám a etickým prohřeškům. O možnostech využití stávající spolupráce v dalších evropských projektech mluvila Andrea Nogová z CATRIN, Eirini Ioannou se zaměřila na otázky osobního rozvoje, coachingu a time managementu s ohledem na vědeckou činnost.

Letní škola byla přidružená ke konferenci NanoOstrava 2023, na níž řešitelé projektu SAN4FUEL představí některé ze svých výsledků. Další letní školy se uskuteční u partnerů v Itálii a Německu. Kromě nich se počítá také se společnými workshopy či výměnnými pobyty.

Text: Martina Šaradínová, PR specialista pro VaV
Foto: Petr Havlíček

Vloženo: 16. 5. 2023
Kategorie:  Aktuality
Útvar: 9320 - Řízení VaV + PhD Akademie
Zpět