Na den Zlepši si techniku jsme studenty ZŠ a SŠ vtáhli do světa nanotechnologií

Dne 18.4. se otevřely dveře auly VŠB TUO, kde se již tradičně koná každoroční Den Zlepši si techniku. Akce se účastnili žáci všech ročníků základních a středních škol, pedagogové i další nadšenci, zajímající se o technologie a vědu.

Cílem této akce bylo představit mladým lidem, že studovat nebo pracovat v oblasti technických zaměstnáních může být vzrušující a zábavné.

Kromě ukázky sady reálných nanočástic, kde byly nanočástice stříbra, uhlíkaté nanotrubičky nebo disperze kvantových teček, jsme návštěvníkům na stánku Centra nanotechnologií ukázali, jak lze pomoci jednoduchého zařízení na principu elektrospiningu vyrobit nanovlákna ve formě netkané textilie.

A jak demonstrace výroby nanovlákna pomocí elektrospiningu probíhá? Nanovlákna jsou tažena z rozpuštěného polymeru, v našem případě roztok vodný 12 % hm polyvinyl alkoholu (PVA) a jeho umístění na tyčovou zvlákňovací elektrodu.
Při točení klikou se generuje mezi zvlákňovací elektrodou a kolektorem elektrostatické pole, které formuje nanovlákna z kapky polymerního roztoku, kdy na černém papíře můžeme sledovat vznik vrstvy netkané textilie.

Netkané nanotextilie mají široké využití od funkčních oblečení, filtračních materiálu po zdravotnické pomůcky jako roušky nebo operační krytí.

Jak to na našem stánku vypadalo si můžete prohlédnout na záznamu vstupu ČT od 18:49 minuty. A nebo sledujte aktivitu na našich sociálních sítích, kde najdete celý videoreport z našeho stánku.

Vloženo: 21. 5. 2024
Útvar: 9360 - Centrum nanotechnologií