Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Mezinárodní delegace na CEET VŠB-TUO: Spolupráce na projektu ExPEDite
28. února | Dne 4. března 2025 přivítáme na CEET VŠB-TUO významnou zahraniční delegaci ze Laurea University of Applied Sciences (FI), The Lisbon Council (PT), Riga Digital Agency (LV) a Riga Technical University (LV).
Potenciál transformace nerecyklovatelného materiálu, jako zdroj čisté energie
3. února | Nový projekt s názvem: Odpady jako alternativní zdroj energie, vidí perspektivu ve využití nerecyklovatelného materiálu, který má značný energetický potenciál. Výzkumné týmy z Centra ENET a IET budou zkoumat možnost jeho uplatnění pro výrobu tuhých alternativních paliv, které by mohly být součástí budoucího energetického mixu navázaného na odpadové hospodářství.
Na tratě vyjely první bateriové vlaky
13. ledna | Metodika pro pasportizaci železničních tratí určených pro vlaky s alternativními pohony definovala postup umožňující rychle a efektivně analyzovat možnosti využití alternativních pohonů na železničních tratích. Výzkumníci se zaměřili na technické, environmentální a infrastrukturní aspekty tratí a jejich přizpůsobení moderním pohonným systémům. I díky tomu mohl na trať vyjet první vlak na bateriový pohon.
Slavnostní zasedání vědecké rady VŠB-TUO 2024 se stalo pro CEET významným okamžikem
14. listopadu | Dne 14. listopadu se uskutečnilo slavnostní zasedání Vědecké rady VŠB-TUO. Událost byla nejen příležitostí k předání diplomů novým docentům a absolventům doktorských studijních programů, ale také k ocenění nejlepších vědecko-výzkumných výsledků.
Významné ocenění Stavba roku 2024: CEETe získal Cenu Národního centra stavebnictví 4.0
12. listopadu | Letošní již 32. ročník prestižní soutěže Stavba roku 2024 vyvrcholil slavnostním galavečerem v pražském Rudolfinu. V silné konkurenci více než stovky projektů zazářil inovační polygon CEETe, který si odnesl prestižní Cenu Národního centra stavebnictví 4.0. Toto ocenění potvrzuje, že náš inovační polygon stojí na špici technologických a udržitelných řešení, a jeho úspěch je inspirací pro celý obor.
CEETe získal dvě výhry v soutěži Stavba MSK 2023
1. listopadu | Dne 31. října 2024 proběhlo vyhlášení prestižní soutěže Stavba Moravskoslezského kraje za rok 2023. Centrum energetických a environmentálních technologií Explorer si z vyhlášení výsledků odnesl rovnou dvě ceny. Cenu hejtmana Moravskoslezského kraje a Cenu Ministerstva průmyslu a obchodu. Unikátní technologický polygon CEETe tak byl jediným dvojitým vítězem slavnostního večera.
Mít kvalitní a moderní zázemí nestačí: CEETe hodnotí výsledky po prvním roce od otevření
23. října | Centrum energetických a environmentálních technologií Explorer (CEETe) oslaví 24. října 2024 první výročí otevření své nové budovy v areálu VŠB-TUO.
1. místo v prestižní soutěži Fénix Awards za brožuru CEETe
7. října | Interní marketingový tým VŠB-TUO Centrum energetických a environmentálních technologií CENET navrhnul a zrealizoval brožuru, která zaujala odbornou porotu Fénix Awards na tolik, že si z vyhlášení výsledků odnesla první a jediné místo v kategorii brožura.
Recyklace hliníkových fólií má snížit uhlíkovou stopu, ale i cenu vstupní suroviny
12. srpna | Úspora energií na výrobu materiálu z recyklovaného hliníku dokáže být až 95 % oproti energii potřebné na výrobu hliníku z primární rudy. Nejen z toho důvodu byli vědci z Centra ENET zapojeni do výzkumu v projektu Recyklace odpadních hliníkových fólií jako nízkouhlíkové náhrady vstupní suroviny (CZ.01.1.02/0.0/0.0/19_262/0020077)
Vývoj softwarového řešení umožní efektivní řízení soustav nabíjecích stanic pro flotily elektromobilů
28. června | Kooperací centra ENET, firmy SMARTEV CDS s.r.o. a CDS CARS s.r.o. vznikají analytické nástroje pro efektivní přechod k elektromobilitě, který bude sloužit k rozvoji udržitelné dopravy a to zejména tam, kde podniky disponují flotilami firemních elektromobilů. Pro takové software přinese nejen analýzu, ale i optimalizaci dat pro vyhodnocení stavu automobilů z hlediska prioritizace nabíjení, ale i jízdních údajů každého vozidla.
Gratulujeme 9 úspěšným absolventům kurzu Technik diagnostik elektrických zařízení
27. května | Po dvou intenzivních měsících jsme završili kurz Technik diagnostik elektrických zařízení. A máme rovnou 9 úspěšných absolventů, kteří si z kurzu odnáší nejen hodnotné informace, zkušenosti z praktických ukázek, ale i certifikát o absolvování kurzu.
Čínská delegace zástupců firem Sinexel, Pylonetch a Schneider Electric se sešla na zasedání v technickém polygonu CEETe
14. května | Pro akumulaci elektrické energie v budově CEETe, která je v hlavní míře vyrobená z obnovitelných zdrojů, využívá Centrum ENET technologii firmy Pylontech, pro akumulaci elektrické energie v bateriích a střídače firmy Sinexel. Schneider Electric je potom dodavatel celého řídicího systému.
Inovační polygon CEETe patří mezi top dekarbonizační projekty
7. května | Unikátní objekt CEETe, který vznikl koncem loňského roku v areálu VŠB – TUO, zaujal v zahraničí a získal ocenění od společnosti Schneider Electric.
Největší projekt v historii VŠB-TUO promění Moravskoslezský kraj v chytrý a zelený region
22. února | VŠB – Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO) ve spolupráci s Ostravskou univerzitou (OU) a dalšími partnery naplno rozjíždí projekt REFRESH s cílem reagovat na problémy regionu a přispět k jeho úspěšné hospodářské, energetické i ekologické transformaci.
Business Tour a transformace Moravskoslezského kraje
9. listopadu | Ve dnech 7. a 8. listopadu 2023 se v Moravskoslezském kraji konalo významné ekonomické fórum, které přivedlo do regionu více než dvacet francouzských členů Francouzsko-české obchodní komory (FČOK). Tato dvoudenní událost měla za cíl představit hostům z Francie obchodní příležitosti a transformaci průmyslu v tomto regionu.
Největší konference H2 Fórum 2023 představuje budoucnost vodíkových technologií v České republice
30. října | Dne 23. – 24. října 2023 se konala největší dvoudenní konference zaměřená na vodíkové technologie a rozvoj vodíku v České republice. Tato prestižní událost nesla název "H2 Fórum 2023 - Na rozcestí transformace" a probíhala v Multifunkční aule Gong v Ostravě, Dolní oblasti Vítkovic.
Unikátní CEETe razí cestu k udržitelné energetice
23. října | Jak upustit od užívání fosilních paliv a přejít na udržitelnou energii představuje ode dneška unikátní polygon CEETe, který vznikl zásluhou vědců Centra energetických a environmentálních technologií (CEET) v areálu VŠB – Technické univerzity Ostrava.
VŠB-TUO představuje putovní výstavu Energy in Transition – Powering Tomorrow
18. října | Centrum energetických a environmentálních technologií (CEET) VŠB-TUO významně přispívá k energetické transformaci a udržitelnosti. Ve spolupráci s Velvyslanectvím SRN v Praze a FRAUNHOFER INNOVATION PLATFORM mají tu čest představit putovní digitální výstavu s názvem "Energy in Transition – Powering Tomorrow." Tato inspirující událost bude k vidění na půdě největší univerzity v Moravskoslezském kraji od 16. do 27. října 2023.
Veolia, DIAMO a VŠB-TUO testují využití tepla z prohořívající haldy v Ostravě
18. října | Na největší ostravské haldě startuje unikátní projekt společnosti Veolia Energie, státního podniku DIAMO a VŠB – Technické univerzity Ostrava.
VŠB-TUO připravuje výstavu o energetice
12. října | Centrum energetických a environmentálních technologií VŠB-TUO připravuje ve spolupráci s německou ambasádou a FRAUNHOFER INNOVATION PLATFORM výstavu Energy in Transition – Powering tomorrow. Výstava je putovní a na půdě největší univerzity v Moravskoslezském kraji bude k vidění od 16. do 26. října 2023.
Vědci spolu s firmami hledají řešení pro energetiku, chtějí podpořit strategii ČR
18. září | Výměna informací, představení dosavadních výsledků dílčích projektů a zejména diskuze o přípravě strategie, která České republice zajistí dlouhodobou energetickou nezávislost a udržitelnost, byla hlavním úkolem nedávného workshopu Národního centra pro energetiku II.
Vyhlášení 26. ročníku Cen Wernera von Siemense
6. září | Šestadvacátý ročník Ceny Wernera von Siemense pro studenty technických a přírodovědeckých oborů a mladé vědce byl vyhlášen.
ExPEDite: Inteligentní sítě a energetická efektivita budoucnosti
25. července | Vědci z Centra energetických a environmentálních technologií (CEET) VŠB-TUO získali velmi významný projekt s názvem ExPEDite. Tento projekt bude řešen výzkumnou skupinou inteligentních sítí pod vedením doc. Lukáše Prokopa, ten se spolu s týmem odborníků zaměří na digitalizaci technologií v energetice.
Colours and voices of hydrogen
17. července | O vodíku mluví nejen celá Evropa, ale i svět. Jaký hlas má v Moravskoslezském kraji? Ačkoliv je to bezbarvý plyn, jeho původ hýří pestrou škálou barev. Kdy budeme jezdit vodíkovými auty a jak bude vypadat nové vodíkové město?
V říjnu proběhne závěrečná konference k projektu aLIFEca
11. července | Zveme Vás na závěrečnou konferenci v rámci projektu aLIFEca, která se bude konat v Praze dne 17. října 2023, která je zaměřena na metodiku Life Cycle Assessment (LCA) a green automotive.
Národní centrum pro energetiku obstálo v hodnocení oponentů na výbornou
21. června | Jako vynikající byl zhodnocen projekt Národní centrum pro energetiku v závěrečném oponentním řízení. Komise ocenila především originalitu a novost jeho výsledků, vzájemnou spolupráci partnerů a komercializační potenciál centra, na který výzkumníci navážou v Národním centru pro energetiku II v rámci druhé veřejné soutěže.
Na krajském úřadě MSK se uskutečnilo jednání expertů, hlavním tématem byl vodík
16. června | Ve středu 14. června 2023 se na krajském úřadě Moravskoslezského kraje konalo důležité jednání expertů, jehož hlavním tématem byl vodík.
Proběhl webinář aLIFEca
15. června | Dne 13. 6. 2023 uspořádalo konsorcium projektu aLIFEca koordinovaného Centrem ENET, CEET VŠB-TUO mezinárodní webinář aLIFEca, kde se diskutovalo o tématu posuzování životního cyklu v automobilovém průmyslu.
Univerzita na Veletrhu vědy představila výzkum, spolupráci i služby pro doktorandy
12. června | Faraonovy hady, hlavolamy, zábavné kvízy, virtuální prohlídku datového sálu se superpočítači či řadu zajímavých pokusů i informací nabídli zástupci VŠB-TUO na letošním Veletrhu vědy Akademie věd ČR v pražských Letňanech. Na největší populárně naučné akci v České republice zaměřené na vědu se pod hlavičkou univerzity prezentovaly oba vysokoškolské ústavy, Fraunhoferova inovační platforma i PhD Akademie.
NanoOstrava 2023 zaujala kvalitou přednášek i industriálními kulisami
22. května | Velmi kvalitní řečníky a působivé prostředí Dolní oblasti Vítkovice, v němž se konference poprvé konala, oceňovali účastníci NanoOstrava 2023. Ačkoliv ústředním tématem osmého ročníku konference byla energetika a životní prostředí, nechyběla ani vystoupení představující nové trendy výzkumu nano- a pokročilých materiálů a jejich aplikace v biomedicíně či průmyslu.
Nanotechnologie pro energii a životní prostředí je hlavní téma NanoOstrava 2023
16. května | S podtitulem Energie a životní prostředí začal v úterý osmý ročník konference NanoOstrava 2023, který již tradičně pořádá Centrum nanotechnologií CEET VŠB-TUO.
Webinář FIP Academy ukázal některé technologie pro udržitelnou energii
16. května | Jak získat teplo z udržitelných zdrojů a lze pro řešení klimatické krize využít fotokatalýzu? I nad těmito otázkami se zamýšleli účastníci květnového webináře FIP Academy. Výzkumy týkající se obou témat představili Dieter Weise z Fraunhofer Institute for Machine Tools and Forming Technology (Fraunhofer IWU) a Martin Reli z Institutu environmentálních technologií, jedné ze součástí CEET VŠB-TUO.
Sada unikátních litých odznáčků CEET
25. dubna | Příležitost navázat spolupráci ohledně zhotovení bronzových odznáčků využili Centrum energetických a environmentálních technologií (CEET) spolu s kolegy z Fakulty materiálově-technologické (FMT).
Ceny Wernera von Siemense za rok 2022 putovaly i na VŠB-TUO
24. března | V jubilejním pětadvacátém ročníku soutěže Ceny Wernera von Siemense za rok 2022 pro nejlepší studenty, mladé vědce a pedagogy z technických a přírodovědných oborů zabodovali zástupci VŠB – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO). V celkovém počtu ocenění obsadila univerzita druhé místo za Vysokým učením technickým v Praze a Univerzitou Karlovou.
Jak předejít další energetické či ekologické krizi? Pomoci má atomární inženýrství a mezinárodní spolupráce
22. března | Využít převratný vědecký postup, s jeho pomocí vyvinout nové materiály pro získávání „zelené“ energie nebo snižování emisí oxidu uhličitého v ovzduší a ukázat možnosti, jak ukončit závislost na fosilních palivech a v budoucnu zabránit možným energetickým a klimatickým krizím.
CEET se připojil k pomoci Ukrajině
8. března | CEET se připojil k pomoci Ukrajině a ve spolupráci s Asociací elektromobilového průmyslu poskytne výkonné powerbanky, záložní systémy a jiný materiál, který aktuálně potřebuje ukrajinská policie k ochraně obyvatel v místě konfliktu.
Slavnostní poklepání základního kamene nového polygonu CEETe
14. února | V kampusu VŠB-TUO, mezi budovami univerzitní mateřské školy a IET, vyroste Centrum energetických a environmentálních technologií explorer. Slavnostní poklepání základního kamene se uskuteční v pátek 18. února 2022 v 10 hod. v prostoru za budovou IET.
Setkání Junior Researchers
4. listopadu | Junior Researchers představují hnací motor Centra ENET do budoucna a na jejich práci a výsledky je kladen velký důraz.
Izolované závěsné vodiče
17. října | Současný rozvoj elektromobility a decentralizovaných zdrojů energie klade vysoké požadavky na spolehlivost a robustnost distribuční sítě vysokého napětí.
Nejefektivnější využití elektrické energie v rámci smart grids
15. října | V rámci výzkumných aktivit zaměřených na smart grids, byl vytvořen druhý ostrovní systém v prostorách těžkých laboratoří.