Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 31. 3. 2023!

Půlroční stáží v Kanadě spolupráce nekončí

Půlroční stáží v Kanadě spolupráce nekončí
Půlroční stáž v kanadské University of Calgary má za sebou Michal Vaštyl z Institutu environmentálních technologií (IET), jedné ze součástí Centra energetických a environmentálních technologií (CEET) VŠB-TUO. Cíle pobytu se mu prý povedlo naplnit nad očekávání. Část výzkumu, na němž se podílel, by měla být v letošním roce patentována.

Mladý vědec se na svém domovském pracovišti  – Laboratoři přípravy nanostrukturovaných materiálů IET – specializuje na mikrovlnné ošetření různých typů odpadních materiálů, jako je například biomasa, pneumatiky či polymery, za vzniku uhlíkového materiálu s velkým specifickým povrchem a velkým objemem mikropórů pro další aplikace. V návaznosti na tuto problematiku pracuje také s odpadními polymery, které pomocí mikrovlnného ošetření rozkládá, a vytváří tak čisté druhotné suroviny pro opětovné využití. Jde tedy o typ recyklace. Právě rozšíření znalostí v oblasti mikrovlnného zpracování odpadních materiálů bylo jedním z důvodů stáže.

Cílů před odjezdem bylo velmi mnoho, na místě jsme nakonec museli výzkum částečně upravit. Mohu ale říct, že jsme dospěli  k významnému pokroku z hlediska rozkladu určitých typů polymerů. Nemohu být ale konkrétní, protože vzhledem k záměru výsledek patentovat podléhají informace utajení,“ prozradil Vaštyl jeden z úspěchů.

Důvodů, proč se mladý vědec rozhodl vypravit na sever amerického kontinentu, bylo více. „Hlavním cílem byla spolupráce s novými vědci, získání nových kontaktů, rozšíření odborných znalostí i samotný výzkum. Ale šlo mi také o zlepšení anglického jazyka a v neposlední řadě jsem chtěl získat pohled na jiný systém jak vědecký, tak vzdělávací. Musím říct, že v porovnání s Českou republikou je značně rozdílný,“ doplnil.

Na kanadské univerzitě prošlapával i cestičku vzájemné spolupráce, jednalo se totiž o jeden z prvních kontaktů mezi oběma institucemi. „Univerzita of Calgary by mohla být budoucím partnerem v oblasti výzkumu. Kvůli rozvinutí spolupráce, práci na patentu a dalšímu výzkumu se tam letos v červnu vrátím, tentokrát už pouze na měsíc. Musím říct, že spolupráce s tamními kolegy je úžasná, jejich odbornost opravdu velmi vysoká a jsem moc rád, že mi byla možnost absolvovat tuto stáž poskytnuta,“ uzavřel výzkumník, který si Univerzity of Calgary zvolil i kvůli vysoké odbornosti jeho supervizora Josephine M. Hill, vynikajícímu umístění instituce v mezinárodních žebříčcích, ale i zeměpisné poloze univerzity.

Během pobytu v Kanadě si navíc mohl splnit svůj dlouholetý sen -  poznávání tamní nedotčené přírody. Ať už se jednalo o Banff National Park, Jasper National Park, Yoho National Park nebo obecně o Rocky Mountains a jejich jezera.  

Text: Martina Šaradínová, PR specialista pro VaV
Foto: archiv Michal Vaštyl

Vloženo: 18. 3. 2022
Kategorie:  Aktuality
Útvar: 9350 - Institut environmentálních technologií
Zpět