Projekt "Inovativní technologie pro čistší Ostravsko!!!!" (INOVO!!!) má za úkol navázat a prohloubit dlouhodobou spolupráci mezi výzkumnými organizacemi (VŠB-Technická univerzita Ostrava, Ostravská univerzita) a sedmi partnery z aplikační sféry (DEKONTA, a.s., Nano4people, s.r.o., RANIDO, s.r.o., BENEKOVterm, s.r.o., Veolia Energie ČR, a.s., RPG Recycling, s.r.o., Moravskoslezské inovační centrum Ostrava a.s.). Předmětem spolupráce bude obousměrný transfer informací, znalostí a know-how v rámci společného výzkumu zaměřeného na aktuální environmentální témata, která byla iniciována uvedenými průmyslovými partnery.
Projekt „Modernizace infrastruktury ENREGAT “ (Infra-ENREGAT) má za úkol přispět k rozvoji infrastrukturní základny pro výzkum, vývoj a inovace ČR prostřednictvím upgrade a modernizace velké výzkumné infrastruktury „Energetické využití odpadů a čištění plynů“ (VVI ENREGAT) komplementárně financované z účelové podpory MŠMT (LM2023056). Single-site výzkumná infrastruktura ENREGAT je provozovaná výzkumným centrem Institut environmentálních technologií v hostitelské instituci VŠB-Technická univerzita Ostrava a své služby nabízí zdarma výzkumné komunitě v rámci otevřeného přístupu od ledna 2019, kdy byla zahrnuta na Cestovní mapu velkých výzkumných infrastruktur.
Hlavním cílem projektu je využívat elektronové paprsky k vytváření nových materiálů s přesnou strukturou až na atomární úrovni. Inovativní přístup umožní řídit velmi přesně jejich vlastnosti, zvýšit jejich funkčnost a vyvinout nová zařízení včetně senzorů, systémů pro ukládání energie či vysoce výkonných elektronických zařízení. To vše povede k rozvoji oborů, jako jsou technologie, energetika a zdravotnictví.
Velká výzkumná infrastruktura ENREGAT poskytuje zázemí pro komplexní výzkum v oblasti materiálového a energetického využití odpadů a čištění plynů katalytickými, sorpčními a fotokatalytickými metodami. Nabízí poloprovozní haly a specializované laboratoře vybavené moderní analytickou technikou. Umožňuje realizaci výzkumu od laboratorního až po poloprovozní měřítko s cílem posoudit vhodnost různých technologií nakládání s odpady. Zaměřuje se i na snižování emisí plynných znečišťujících látek a odolnost žáruvzdorných materiálů. ENREGAT podporuje inovace a spolupráci s průmyslem prostřednictvím otevřeného přístupu k výzkumným službám.