Setkání "Před koncem roku" s MUDr. F. Koukolíkem

S přednáškou "Panorama umělé inteligence" přijel MUDr. František Koukolík zpříjemnit konec roku 2023 zaměstnancům Institutu environmentálních technologií a jejich přátelům.

"30. 5. 2023 uveřejnilo Centrum pro bezpečnost umělé inteligence (USA) prohlášení: Snížení rizika vyhynutí díky umělé inteligence (AI) by mělo být globální prioritou spolu s dalšími celospolečenskými riziky, jako jsou pandemie a jaderná válka. Prohlášení podepsalo asi 400 špičkových světových odborníků v AI, informatiků, vědců mnoha oborů, filosofů, také Bill Gates. Většina z nás přesněji neví, neuvědomuje nebo si nechce připustit, že začala největší proměna společnosti snad od vynálezu umělého rozdělávání ohně, možné je, že i proměna daleko hlubší," zahájil svou přednášku MUDr. Koukolík.

František Koukolík je přední český neuropatolog, spisovatel a publicista věnující se zejména popularizaci svého oboru, se značným přesahem do společenských otázek a propagace kritického myšlení a vědeckého přístupu. Na Institutu environmentálních technologií nepřednáší poprvé, měli jsme čest vyslechnout jeho přednášky již dříve. Jsme proto velmi rádi, že opět přijal pozvání Mgr. Jiřího Bílka, Ph.D., MBA a prof. Ing. Lucie Obalové, Ph.D. a v předvánočním čase zavítal do Ostravy.

Ve své dnešní přednášce definoval AI, popsal její využití ve smyslovém vnímání, kazuistickém a kauzálním modelování, expertních systémech, sémantickém webu chytré domácnosti, budově a
městu, analýze emocí, dolování dat, osobní asistenci, vzdělávání a výchově, medicíně, vědeckém metaverzu, průmyslu i armádě.
Zabýval se také otázkou vědomí umělé inteligence, probíral velké jazykové modely, velké přechody ve vývoji komplexity života a vztah umělé inteligence k moci včetně existenčních rizik pro lidský druh.

Vloženo: 5. 12. 2023
Útvar: 9350 - Institut environmentálních technologií